Co wpływa na cenę ubezpieczenia OC?

Koszt obowiązkowego ubezpieczenia odpowiedzialności cywilnej uzależniony jest od wielu czynników. Zakłady ubezpieczeń same określają, co biorą pod uwagę przy kalkulacji wysokości składki i które czynniki mają dla nich największe znaczenie. Pod tym względem mają one dowolność. Co najczęściej biorą pod uwagę, wyliczając cenę ubezpieczenia?

Cena ubezpieczenia OC

Wiele kwestii związanych z obowiązkowym ubezpieczeniem OC regulowanych jest ustawą o ubezpieczeniach obowiązkowych, Ubezpieczeniowym Funduszu Gwarancyjnym i Polskim Biurze Ubezpieczycieli Komunikacyjnych, ale pod względem kalkulacji wysokości składki na OC, zakłady ubezpieczeń mają dowolność. Oto, co najczęściej zakłady ubezpieczeń biorą pod uwagę, wyliczając cenę ubezpieczenia OC:

  • -Rozłożenie płatności na raty – jeśli zapłaty dokonasz jednorazowo, bez jej dzielenia na raty, to wtedy zapłacisz mniej za ochronę ubezpieczeniową.
  • -Posiadanie innych ubezpieczeń – w przypadku, gdy posiadasz już inne ubezpieczenia w danym TU albo ubezpieczasz w nim kolejny pojazd, prawdopodobnie zapłacisz mniej za ubezpieczenie, niż gdy byłaby to twoja pierwsza polisa w tym zakładzie ubezpieczeń. OC będzie również stosunkowo tańsze, jeśli zdecydujesz się na kompleksową ochronę ubezpieczeniową w danym TU, tj. np. pakiet AC, OC i assistance.
  • -Historia ubezpieczenia – ma ogromne znaczenie. Jedno z pytań, jakie na pewno pojawi się przy wyliczaniu składki na OC przez ubezpieczyciela, będzie dotyczyć liczby szkód spowodowanych w określonym czasie. Jeśli byłeś w tym okresie sprawcą wielu szkód, to zakład ubezpieczeń może wyliczyć bardzo wysoką składkę, ale nigdy nie może ci odmówić ochrony ubezpieczeniowej. Każdy rok, w którym będziesz jeździć bezszkodowo, wiązać się będzie z niższym kosztem ubezpieczenia w kolejnym okresie, chyba że zmienią się inne okoliczności, np. do korzystających z pojazdu dołączy młody kierowca.
  • -Czas posiadania prawa jazdy – kierowca, który posiada uprawienia do kierowania pojazdem od stosunkowo niedawna, musi się liczyć z wyższym kosztem ubezpieczenia. Najczęściej zakłady ubezpieczeń naliczają zwyżkę dla tych ubezpieczający pojazd, którzy mają prawo jazdy nie dłużej niż 3 lata.
  • -Wiek posiadacza pojazdu – zakłady ubezpieczeń biorą pod uwagę statystyki wypadków i kolizji i wiedzą, że to młodzi kierowcy są najczęstszymi ich sprawcami. Najwyższy wskaźnik liczby wypadków na 10 tys. osób dotyczy kierowców w wieku od 18 do 24 lat. W 2018 roku spowodowali oni 5 113 wypadków, w których zginęło 428 osób, a 6 734 doznało obrażeń. Wspomniany wskaźnik liczby wypadków wyniósł w przypadku tej grupy kierowców 17,5. Na drugiej pozycji znalazła się kategoria wiekowa 25–39 lat z wynikiem 9,8, czyli blisko dwukrotnie mniejszym. Dla kierowców w wieku powyżej 60 lat wskaźnik ten wyniósł 4,8.
  • -Miejsce użytkowania pojazdu – dla zakładu ubezpieczeń znaczenie ma nie tylko to, w którym wydziale komunikacji rejestrujesz pojazd i gdzie jesteś zameldowany, ale również główne miejsce użytkowania pojazdu. Jeśli korzystasz z niego w małej miejscowości, to za OC zapłacisz mniej, niż użytkując go w dużym mieście.
  • -Stan cywilny – statystycznie osoby, które mają założoną rodzinę i podróżują głównie z dziećmi są rzadziej sprawcami wypadków niż single. Zatem, jeśli jesteś singlem, to możesz przygotować się na wyższe koszty.
  • -Ubezpieczany pojazd – znaczenie ma nie tylko posiadacz, ale również i sam pojazd. Na wysokość składki wpływa wiek auta, jego marka, model, rodzaj czy pojemność silnika. Np. cena OC dla pojazdu z silnikiem 3.0 może być o kilkaset złotych wyższa niż w przypadku silnika 1.0. Mniej za ubezpieczenie zapłaci posiadacz małego samochodu miejskiego niż sportowego auta. Dodatkowo zakłady ubezpieczeń wiedzą, prowadzący jakie pojazdy są najczęściej sprawcami wypadków.

Ile zapłacisz za OC? Sprawdzenie tego nie jest trudne. Wystarczy np. kalkulator ubezpieczenia AXA, w którym podasz wszystkie wymagane dane i w ciągu kilku minut poznasz wysokość składki.

Źródło: Axa / art. sponsorowany

Dyskusja

komentarzy

Konrad Stopa

Motopasjonat z krwi i kości, który pisze o samochodach z wielką przyjemnością czekając na komentarze, nawet te uszczypliwe. Od małego poznawał auta na ulicy po dźwięku silnika i już wtedy marzył, by zmieniać "cztery kółka" jak rękawiczki - dzięki Motopodprad.pl to się spełnia! Tego zapaleńca znajdziecie też na Instagramie - @stopao
Follow Me: