Co wozić ze sobą zimą?

Jazda samochodem zimą wymaga od kierowcy zaopatrzenia w kilka niezbędników, jeżeli nie chcemy aby z drogi ściągała nas pomoc drogowa.

Pierwszą sprawą jest sprawdzenie wszystkich podzespołów, które już wcześniej dawały znaki, że nie wszystko z nimi dobrze. Najlepszym przykładem na to jest akumulator, o ile w lecie, kiedy było ciepło, udało się rozkręcić rozrusznik, w zimę może być już z tym problem, zwłaszcza w siarczysty mróz.

Co wozić ze sobą zimą?

Rzecz tak ważna, a jednak przez wielu ignorowana – sprawne spryskiwacze! Jeżdżąc drogami, po których porusza się dużo samochodów ciężarowych w momencie kiedy pada śnieg, a na drodze jest masa błota, wystarczy kilka chwil, aby cała Nasza przednia szyba była kompletnie nieprzejrzysta. Suche wycieraczki nic tutaj nie pomogą.Przechodzą do samych przedmiotów:

Kable rozruchowe
Tak jak wcześniej wspomniałem- akumulator to podstawa, jednak zima jest wymagającą porą od naszego samochodu, często pracuje więcej rzeczy pobierających prąd, dopiero podczas podróży może się okazać, że akumulator nie jest w stanie wytrzymać tak dużego poboru prądu. Wtedy kable są dla Nas zbawieniem, wystarczy, że zadzwonimy, lub poprosimy kogokolwiek o pomoc i uruchomimy nasz pojazd. Obejdzie się bez pomocy drogowej i lawety.

Łańcuchy na koła
Wybierając się w podróż do miejsc, gdzie opady śniegu są obfite, warto się zaopatrzyć w łańcuchy. Często spotyka się na przykład w górach ludzi, którzy mieli zbyt małą prędkość i nie mogą sobie poradzić ze średnią górką powodując przy tym nie małe zagrożenie dla siebie i otoczenia. Gdyby mieli ze sobą łańcuchy, taka sytuacja nie miałaby miejsca.

Zapas płynów eksploatacyjnych
Tak naprawdę to zawsze powinno być w samochodzie, jednak w zimę zwłaszcza. W przypadku ciężkich warunków płyn do spryskiwaczy wręcz znika ze zbiorniczka. Po zakopaniu i zagrzaniu naszego samochodu również możemy zobaczyć ubytek płynu chłodniczego, który trzeba natychmiast uzupełnić.

Spraye i płyny do odmrożeń
Duży mróz może uniemożliwić nam otwarcie zamka z samochodzie lub przekręcenie kluczyka. Dzięki różnym specyfikom do tego przeznaczonym, możemy łatwo się z tym uporać i zaoszczędzić wiele czasu, niż grzać zamek zapalniczką, czego swoją drogą nie polecam.

Przyrządy do pozbywania się śniegu i czyszczenia zamarzniętych szyb
Skrobaczka i jakaś szczotka powinna być zawsze w samochodzie w zimne dni. Nawet jeżeli samochód stoi kilka dni nieużywany, warto zmiatać z niego nowe warstwy śniegu, ponieważ po jakimś czasie może się z tego zrobić bryła lodu, która będzie bardzo trudna do usunięcia, zwłaszcza, kiedy nie mamy możliwości zaparkowania w garażu.

Mata/koc na szybę
Kiedy wiemy, że w nocy będzie mróz, a nie chcemy od samego rana marznąc i męczyć się z czyszczeniem szyb, możemy zastosować matę, lub koc. Po położeniu takiego koca możemy być pewni, że nasza szyba rano będzie czysta, co zaoszczędzi nam sporo czasu i ciepła naszego organizmu.

Skarpety na koła
Takie skarpety na koła, są bardzo wygodne w momencie, kiedy nie jeździmy po dużym śniegu, do którego nadają się łańcuchy, a po zbytej szklance czy lodzie. Można je bardzo szybko założyć i zdjąć. Ich koszt zaczyna się od 250zł w górę, jednak są warte swojej ceny i bezpieczeństwa, które nam dają.

Autor artykułu
Artykuł został przygotowany przez pomoc-drogowa-wroclaw-24h.pl specjalistyczną pomoc drogową z Wrocławia

Dyskusja

komentarzy

Konrad Stopa

Konrad Stopa

Motopasjonat z krwi i kości, który pisze o samochodach z wielką przyjemnością czekając na komentarze, nawet te uszczypliwe. Od małego poznawał auta na ulicy po dźwięku silnika i już wtedy marzył, by zmieniać "cztery kółka" jak rękawiczki - dzięki Motopodprad.pl to się spełnia! Tego zapaleńca znajdziecie też na Instagramie - @stopao
Follow Me: