Co warto wiedzieć o przeglądach okresowych samochodów?

Gdy chcesz kupić nowy samochód, musisz pamiętać również o tym, że w jego przypadku zalecane jest regularne przeprowadzanie przeglądów okresowych. Na czym polegają przeglądy okresowe? Gdzie i kiedy je wykonać?

 

Głównym celem przeglądu okresowego jest sprawdzenie, w jakim stanie technicznym jest dany pojazd, a także w jego ramach wykonuje się ewentualnie wymianę określonych części eksploatacyjnych.

 

Kiedy wykonać przegląd okresowy?

Terminy przeglądu wyznaczane są przez producenta samochodu zależnie od jego modelu i wersji silnikowej. Często o konieczności wykonania przeglądu informuje komputer pokładowy na podstawie liczby przejechanych kilometrów i stopnia eksploatacji pojazdu.

 

Co wchodzi w skład przeglądu?

Podstawowy przegląd to głównie wymiana oleju silnikowego oraz filtra oleju, ale często wykonuje się też innego rodzaju czynności, na przykład:

  • diagnostyka komputerowa
  • wymiana świec przy silnikach benzynowych
  • wymiana płynu hamulcowego
  • wymiana płynu chłodniczego
  • wymiana filtra powietrza
  • wymiana rozrządu
  • sprawdzenie ciśnienia w oponach
  • sprawdzenie stanu układów kierowniczego, wydechowego, hamulcowego
  • uzupełnienie płynu katalitycznego w autach z silnikami wysokoprężnymi

 

Gdzie wykonać przegląd?

Najlepiej zrobić to w ASO salonu, w którym kupiło się auto – często można otrzymać wtedy dodatkowe zniżki czy inne bonusy. Można też wybrać inne stacje obsługi. Wystarczy wpisać do wyszukiwarki słowa typu „Naprawa Ford Warszawa” lub “Autoryzowany dealer Ford“, aby od razu znaleźć adresy w danym mieście.

 

Ile to kosztuje?

Ceny przeglądów okresowych zależne są przede wszystkim od zakresu ich wykonania, w tym od ilości wymienionych płynów czy też części zamiennych. Zwykle ceny w różnych ASO są podobne, ale warto też je porównać. Trzeba liczyć się z wydatkiem rzędu od kilkuset do ponad tysiąca złotych.

 

Czy przeglądy są obowiązkowe?

Zasadniczo nie są, ale jeżeli nie będą prowadzone w okresie gwarancyjnym, w takim przypadku można utracić gwarancję na samochód. Również warto pamiętać o tym, że regularnie serwisowany w ASO pojazd ma większą wartość przy sprzedaży.

 

Źródło: autoplaza.com.pl / art. sponsorowany

Dyskusja

komentarzy

Konrad Stopa

Konrad Stopa

Motopasjonat z krwi i kości, który pisze o samochodach z wielką przyjemnością czekając na komentarze, nawet te uszczypliwe. Od małego poznawał auta na ulicy po dźwięku silnika i już wtedy marzył, by zmieniać "cztery kółka" jak rękawiczki - dzięki Motopodprad.pl to się spełnia! Tego zapaleńca znajdziecie też na Instagramie - @stopao
Follow Me: