Co to jest oznakowanie poziome?

W tytule artykułu kryje się, dla wielu zapewne enigmatycznie brzmiący zwrot „oznakowanie poziome”. Mamy z nim do czynienia niemal każdego dnia, chociażby wychodząc na ulicę. Zaskoczeni?

 

O co tak naprawdę chodzi i co to jest „oznakowanie poziome”?

Definicja

Tego, czym jest oznakowanie poziome, dowiedzieć się można bezpośrednio u źródła, które reguluje przepisy jego wykonania, czyli ustawodawcy. W rozporządzeniu Ministra Infrastruktury z 3 lipca 2003r. (Dz.U. z 2003 nr 220 poz. 2181) znaleźć można wszystko, czego potrzeba każdemu, kto chce poznać to pojęcie. Choć przepisy zawarte w nim, stosuje się do oznakowania, jakie wykonuje się na drogach, to główne cele oznaczeń można uznać za tożsame z nimi także w wypadku garaży, czy zakładów pracy. Oznakowaniem poziomym są więc wszelkie oznaczenia wykonywane, jak sugeruje nazwa, na powierzchni poziomej, mające przysłużyć się pod kilkoma względami ludziom, którzy mogą korzystać z danej powierzchni. Sam ustawodawca na pierwszym miejscu stawia dwa główne cele wykonywania oznakowania poziomego: zapewnienie bezpieczeństwa uczestnikom ruchu oraz usprawnienie poruszania się. W tym momencie wszyscy, którzy mieli wątpliwości, co do tego, o czym w ogóle mowa, zapewne nie mają już tego problemu. Linie, które można zobaczyć na każdej ulicy; prostokąty namalowane na podłożu, wyznaczające miejsca parkingowe; strzałki podpowiadające, jak się poruszać po danym pomieszczeniu? Tak, to właśnie opisywane oznakowanie poziome.

Zastosowanie

Większość z czytelników z pewnością nie miała pojęcia, jak często spotyka się z oznakowaniem poziomym oraz jak ważna jest jego obecność w naszym otoczeniu. Wyobrażasz sobie ruch na parkingu podziemnym centrum handlowego bez wymalowanych na nawierzchni oznaczeń, czy miejsc parkingowych? No właśnie. Tak samo niemożliwe byłoby sprawne funkcjonowanie bez właściwego oznakowania hal produkcyjnych w dużych zakładach pracy, gdzie pracownicy poruszają się zarówno w specjalistycznych pojazdach, jak i pieszo. W miejscach takich jak zakłady produkcyjne, oznaczone w ten sposób jest niemal wszystko, co dotyczy poruszania się po ich terenie. Dzięki oznakowaniu poziomemu dostajemy informację o obiektach, na które trzeba uważać podczas ruchu, a także gdzie należy odstawić dany towar. Bez tego zapanowałby istny paraliż komunikacyjny. Bez jasno określonych reguł, nikt nie wiedziałby, jak się poruszać, co zaowocowałoby chaosem, a co za tym idzie – mniej skuteczną i wolniejszą produkcją, czy wypadkami, spowodowanymi niewłaściwym sposobem przemieszczania się. Teraz już chyba wystarczająco wyraźnie widać, jak ten, wydawałoby się nieistotny element, na który praktycznie nie zwraca się uwagi podczas codziennych czynności, jakim jest oznakowanie poziome, ułatwia oraz organizuje nam życie w wielu sytuacjach, a także zapewnia bezpieczeństwo.

Jakość oznakowania

Opisane powody są wystarczające do tego, by docenić znaczenie oznakowania poziomego. Nie warto lekceważyć tego, jak zostanie ono wykonane. Stosowane współcześnie technologie pozwalają, by było ono dobrze widoczne nawet w nocy, przy niewielkim oświetleniu, a do tego wytrzymałe i nieścieralne przez długie lata. Jeśli myślisz, że wystarczy wziąć pędzel i kubeł białej lub żółtej farby, to niezmiernie się mylisz. Jest to dużo bardziej skomplikowane i wymaga pracy specjalistów oraz użycia specjalistycznego sprzętu. Z rozwagą podejdź więc do wyboru firmy, która będzie się tym dla Ciebie zajmować.

 

Autor artykułu
Artykuł został przygotowany przez firmę oznakowanie-poziome.pl specjalizującej się w znakowaniu poziomym obiektów przemysłowych.

Dyskusja

komentarzy

Konrad Stopa

Konrad Stopa

Motopasjonat z krwi i kości, który pisze o samochodach z wielką przyjemnością czekając na komentarze, nawet te uszczypliwe. Od małego poznawał auta na ulicy po dźwięku silnika i już wtedy marzył, by zmieniać "cztery kółka" jak rękawiczki - dzięki Motopodprad.pl to się spełnia! Tego zapaleńca znajdziecie też na Instagramie - @stopao
Follow Me: