Rejestracja samochodu to formalność, o którą musi zadbać nowy właściciel w ciągu 30 dni od momentu zawarcia umowy sprzedaży. Trzeba się do niej odpowiednio przygotować, aby przebiegła sprawnie i bez większych problemów. Z naszego artykułu dowiesz się, co najpierw – rejestracja czy ubezpieczenie samochodu? Podpowiemy też, czy musisz kupować polisę przy zakupie auta.
Rejestracja samochodu po zakupie samochodu – co trzeba zrobić i ile masz czasu?
Kiedy zdecydujesz się na zakup konkretnego pojazdu, podpiszesz umowę kupna-sprzedaży i stajesz się pełnoprawnym nowym właścicielem. Do Twoich obowiązków należy teraz dopełnienie formalności. Najważniejsze z nich to posiadanie ważnej polisy OC oraz rejestracja pojazdu w Wydziale Komunikacji w urzędzie powiatu, miasta albo dzielnicy (taka opcja jest dostępna w Warszawie). Konieczne będzie wypełnienie wniosku i dołączenie niezbędnych dokumentów.
Przydadzą się informacje o rodzaju pojazdu, marce i modelu, roku produkcji, numerze identyfikacyjnym VIN lub nadwozia, numerze silnika, dotychczasowej rejestracji i karcie pojazdu. Dodatkowo trzeba przygotować dowód własności pojazdu (może to być umowa kupna-sprzedaży albo faktura), dowód rejestracyjny z ważnym badaniem technicznym i dotychczasowe tablice rejestracyjne.
Z całym kompletem dokumentów musisz wybrać się do urzędu, ewentualnie wysłać tam swojego pełnomocnika. Konieczne jednak jest wypełnienie wcześniej oświadczenia i wniesienie za to opłaty w wysokości 17 złotych. Na rejestrację samochodu masz 30 dni od momentu podpisania umowy kupna-sprzedaży. W przeciwnym razie możesz spodziewać się kary w postaci mandatu od 200 nawet do 1000 złotych.
Czy ubezpieczenie jest potrzebne do rejestracji?
Chcesz dopełnić formalności szybko i sprawnie? Najpierw rejestracja czy ubezpieczenie? Zauważyłeś pewnie, że w wymaganych dokumentach nie wymieniliśmy potwierdzenia polisy OC. Według przepisów prawa nie znajduje się ona na obowiązkowej liście załączników, które trzeba dołączyć do wniosku o rejestrację.
Mimo wszystko urzędnik może poprosić o ubezpieczenie OC, które jest obowiązkowe dla każdego właściciela samochodu. Z reguły jest to standardowa procedura w każdym Wydziale Komunikacji. Podczas składania wniosku trzeba będzie pokazać kwitek z ważną polisą OC. Jeśli tak się nie stanie, najpewniej urzędnik poprosi o niego podczas odbioru dowodu rejestracyjnego.
Odpowiadając na pytanie – najpierw ubezpieczenie czy rejestracja, najlepiej przyjąć, że najważniejsza jest polisa OC. Jej brak może wiązać się z przykrymi konsekwencjami finansowymi.
Pamiętaj, że OC jest obowiązkowym ubezpieczeniem, a jego brak może przekładać się na spore kary finansowe. Chroni poszkodowanego w razie wyrządzenia szkody osobie trzeciej, aby nie musiał płacić za odszkodowanie z własnej kieszeni. Do dobrowolnych, ale przydatnych polis zaliczają się też AC, NNW i Assistance: https://cuk.pl/porady/jakie-auto-assistance-wybrac.
Czy można zarejestrować samochód bez ubezpieczenia?
Nie masz potwierdzenia ubezpieczenia OC, a mimo wszystko chcesz zarejestrować swój pojazd w urzędzie? Masz prawo wypełnić i złożyć wniosek. Może też okazać się, że zostanie on rozpatrzony pozytywnie. Jednak musisz liczyć się z tym, że urząd ma prawo zgłosić ten fakt do Ubezpieczeniowego Funduszu Gwarancyjnego o braku ważnego OC. To instytucja, która zajmuje się między innymi weryfikacją polis i nakładaniem kar. Jeśli okaże się, że podczas przeprowadzenia kontroli, nadal właściciel auta nie będzie posiadać ważnego OC, zostanie nałożona kara pieniężna.
Mimo wszystko zastanawiając się, czy ubezpieczenie jest potrzebne do rejestracji, warto dopełnić tej formalności jak najszybciej. Jakakolwiek przerwa w OC może spowodować przykre konsekwencje. Dotyczy to nie tylko mandatu nałożonego przez UFG, ale także konsekwencji związanych z ewentualnym wyrządzeniem szkody na drodze. Jeśli będziesz sprawcą stłuczki lub wypadku, może okazać się, że konieczna będzie zapłata z własnej kieszeni. Aby nie robić sobie dodatkowych problemów, najlepiej wykupić ubezpieczenie auta przed rejestracją.
Czy musisz kupić ubezpieczenie po zakupie auta?
O obowiązkowym ubezpieczeniu warto pomyśleć już w trakcie zakupu samochodu. Łatwo sprawdzić, czy poprzedni właściciel miał ważne OC. Po zakupie masz prawo zostawić poprzednią polisę (zmieni się tylko nazwisko właściciela w towarzystwie ubezpieczeniowym) lub wypowiedzieć umowę i kupić nową. Często jest to bardziej opłacalne, bo zmieniają się dane kierowcy, co może mieć wpływ na wysokość składki. Towarzystwo ubezpieczeniowe może, ale nie musi, dokonać tzw. rekalkulacji. Jeśli okaże się, że cena za ubezpieczenie dla nowego właściciela samochodu powinna być wyższa, będzie trzeba zapłacić różnicę. W każdej chwili możesz też porównać ceny za obowiązkowe OC i wybrać najkorzystniejszą opcję. W CUK Ubezpieczenia masz dostęp do polis pochodzących od ponad 30. towarzystw ubezpieczeniowych.
Źródło: CUK Ubezpieczenia / art. sponsorowany