Site icon Motopodprad.pl

Co grozi za jazdę po alkoholu w 2020 roku?

jazda

jazda

Jazda pod wpływem alkoholu może grozić wysokimi karami, w tym nawet karą więzienia. Zanim wsiądziemy za kółko po spożyciu nawet niewielkiej ilości trunków, warto zastanowić się nad tym, z czym to się może wiązać. Co grozi za jazdę po alkoholu w 2020? Jakie są procedury? Gdzie szukać pomocy w przypadku problemów?

Jazda pod wpływem alkoholu

Wysokość kary za jazdę po spożyciu alkoholu zależy od tego, ile dokładnie alkoholu kierowca ma w organizmie. Wtedy można stwierdzić, czy doszło do przestępstwa jazdy w stanie nietrzeźwym, czy też wykroczenia jazdy po spożyciu alkoholu. Wykroczenie jest uznawane wtedy, gdy ilość alkoholu w jednym decymetrze sześciennym powietrza wydychanego oscyluje w granicach 0,1 mg – 0,25 mg, czyli od 0,2 do 0,5 promila. Jeśli ta wartość jest wyższa, wtedy mówimy o przestępstwie, które zostało określone w kodeksie karnym w artykule 178a. 

Jakie kary grożą za jazdę po pijanemu?

Kodeks karny jasno wskazuje, że „ten, kto znajduje się w stanie nietrzeźwości lub pod wpływem środka odurzającego i prowadzi pojazd mechaniczny, podlega grzywnie, karze ograniczenia wolności lub pozbawienia wolności do dwóch lat. Kierowca, który popełnił przestępstwo tego typu, musi liczyć się z decyzją sądu dotyczącą zakazu prowadzenia pojazdów na czas nie krótszy niż trzy lata. 

Zaostrzona odpowiedzialność – recydywa

Recydywa jest procesem związanym z faktem, że dana osoba popełniając przestępstwo, będąc nietrzeźwym, już wcześniej była skazana za prowadzenie środka mechanicznego pod wpływem alkoholu. Dotyczy to także kierowców, którzy popełnili przestępstwo sprowadzenia katastrofy w ruchu lądowym, wodnym lub powietrznym zagrażającej życiu lub zdrowiu osób o wielkich rozmiarach. W takim wypadku sprawca podlegać będzie karze pozbawienia wolności od trzech miesięcy do pięciu lat. Ponadto, sąd orzeka w takiej sytuacji dożywotni zakaz prowadzenia mechanicznych pojazdów. 

W przypadku sytuacji, gdy stężenie alkoholu we krwi kierowcy wskazuje na wykroczenie, wtedy trzeba liczyć się z karą aresztu lub grzywny (większej niż 50 złotych). Sąd orzeka także zakaz prowadzenia pojazdów na okres od 6 miesięcy do 3 lat, przy czym zakaz taki trwający ponad rok wymaga powtórnego przystąpienia do egzaminu na prawo jazdy. Jazda pod wpływem alkoholu może wiązać się z zasądzeniem od sprawcy nawiązki na rzecz Funduszu Pomocy Pokrzywdzonym i Pomocy Postpenitencjarnej (co najmniej 5 tys. zł).

Kiedy zwrócić się o pomoc do adwokata?

Na stronie www.adwokat24h.pl znajdziemy ciekawą ofertę pomocy w przypadku problemów, które wynikają z jazdy pod wpływem alkoholu. Kancelaria świadczy pomoc prawną dotycząca prawa karnego, wychodząc naprzeciw oczekiwaniom klientów. Pierwszy kontakt z adwokatem jest wskazany wtedy, gdy zostaniemy zatrzymani przez policję w trakcie jazdy pod wpływem alkoholu. Dzięki temu zyskamy wsparcie i doradztwo odnośnie tego, jakie czynności podjąć. Ponadto, adwokat będzie reprezentował nasze interesy we wszystkich fazach karnego postępowania. To bardzo dobre rozwiązanie dla każdego, kto pragnie jak najszybciej rozwiązać problem. Pomoc adwokata obejmuje także doradztwo i wsparcie na każdym etapie postępowania sądowego. 

Prowadząc samochód pod wpływem alkoholu, musimy pamiętać o tym, że wiąże się to z licznymi następstwami. Najmniejszą karą jest grzywna, natomiast największe przestępstwa tego typu odnoszą się do kary więzienia. Wszystkie zależy od tego, czy stwierdzone zostało wykroczenie, czy też przestępstwo. W każdym przypadku możemy zasięgnąć fachowej porady prawnej, jaką oferuje doświadczony adwokat. 

Źródło: Adwokat24.pl / art. sponsorowany

Exit mobile version