Bezpośrednia Likwidacja Szkód z polisy OC – jak to działa?

Korzystne ubezpieczenie OC to nie tylko kwestia ceny. Ubezpieczyciele zachęcają też innymi sposobami, a jednym z nich jest usługa Bezpośredniej Likwidacji Szkód.

 

Wiadomo, że polisa polisie nierówna i składa się na to bardzo dużo czynników. Ubezpieczyciele mają różne algorytmy obliczania wysokości składek w zależności od swojej polityki. Są takie firmy, które szczególnie wysokie składki mają dla młodych kierowców, inne dają zwyżki za wiek samochodu czy dużą pojemność skokową silnika. W zasadzie niezmienna jest niechęć ubezpieczycieli tylko do jednej grupy klientów – tych, którzy powodują szkody. Jeśli jednak kierowca nie należy do grupy wysokiego ryzyka to w zasadzie każdy ubezpieczyciel przywita go z otwartymi ramionami i przygotuje atrakcyjną ofertę.

W świetle prawa każda polisa OC ma w sobie zawarty pewien obowiązkowy, minimalny zakres. W ramach rynkowej konkurencji ubezpieczyciele za darmo dodają do obowiązkowego OC inne usługi, więc nie zawsze cena musi decydować którą polisę wykupić. Częstym przypadkiem jest dodawanie tak zwanego mini Assistance. Jest to okrojona wersja usługi obejmująca zazwyczaj holowanie pojazdu sprawcy i poszkodowanego oraz pomoc informacyjną. Należy zwrócić uwagę na zakres terytorialny – niektóre firmy oferują mini ASS także przy zdarzeniach poza granicami Polski. Inną popularną zachętą dla klientów jest oferowanie tzw. Zielonej Karty. Jest ona konieczna w przypadku podróży na Ukrainę, do Rosji oraz innych krajów, gdzie normalne OC nie obowiązuje.

Przy porównywaniu oferowanych polis warto zwrócić uwagę które towarzystwa ubezpieczeniowe wykorzystują system Bezpośredniej Likwidacji Szkód (BLS). Z punktu widzenia poszkodowanego ułatwia on uzyskanie wypłaty odszkodowania z OC sprawcy. W tradycyjnym systemie likwidacji szkód poszkodowany musi kontaktować się z ubezpieczycielem sprawcy i od niego następnie otrzymuje odszkodowanie. BLS odwraca sytuację – poszkodowany kontaktuje się ze swoim ubezpieczycielem, otrzymuje od niego odszkodowanie, a obie firmy rozliczają się między sobą.

 

139173 full

 

Bezpośrednia Likwidacja Szkód jest korzystna przede wszystkim dla poszkodowanego – ułatwia procedurę i skraca jego udział w postępowaniu. W efekcie likwidacja szkody z OC jest szybsza i wygodniejsza, a więcej obowiązków spada na ubezpieczyciela. Obecnie w naszym kraju jest 8 firm wykorzystujących system BLS. Są to Aviva, Axa Ubezpieczenia, PZU, Gothaer, UNIQA, Warta, Ergo Hestia i Concordia Ubezpieczenia.

System BLS to ukłon w stronę klientów, ale ma swoje ograniczenia. Jego wykorzystanie jest możliwe tylko w przypadkach, gdy obie polisy wykupiono w firmach wykorzystujących BLS. Inne zdarzenia rozliczane są w tradycyjny sposób. Decyzja o przystąpieniu do tego systemu należy tylko i wyłącznie do firm ubezpieczeniowych, więc raczej nie stanie się on powszechny dla wszystkich ubezpieczycieli. Kolejną barierą jest kwota odszkodowania – Bezpośrednia Likwidacja Szkód działa tylko w przypadku szkód poniżej 30 tys. złotych. Więcej informacji można uzyskać klikając w link.

Mimo wszystko taki sposób rozliczeń ma więcej zalet niż wad. Przede wszystkim nie wpływa w żaden sposób na wysokość składki, a jeśli dane towarzystwo przystąpiło do systemu, to automatycznie każde kwalifikujące się zdarzenie będzie rozliczane właśnie w ten sposób, chyba że poszkodowany zdecyduje inaczej. BLS obejmuje wszystkie koszty związane ze zdarzeniem, także holowanie i auto zastępcze jeśli polisa obejmowała taki zakres.

Konkurencja wśród firm ubezpieczeniowych oferujących polisy OC jest duża. Czasami warto poza ceną sprawdzić także jakie dodatki można dostać w ramach jednego ubezpieczenia. W końcu zdarzenia drogowe nie zależą tylko od nas samych, a uzyskanie odszkodowania nie jest proste. Takie usługi jak Bezpośrednia Likwidacja Szkód przyczyniają się przede wszystkim do poczucia komfortu i bezpieczeństwa nas – kierowców wykupujących polisy OC.

 

 

Dyskusja

komentarzy

Konrad Stopa

Konrad Stopa

Motopasjonat z krwi i kości, który pisze o samochodach z wielką przyjemnością czekając na komentarze, nawet te uszczypliwe. Od małego poznawał auta na ulicy po dźwięku silnika i już wtedy marzył, by zmieniać "cztery kółka" jak rękawiczki - dzięki Motopodprad.pl to się spełnia! Tego zapaleńca znajdziecie też na Instagramie - @stopao
Follow Me: