Praca spawacza jest w dzisiejszych czasach bardzo dobrze opłacana, dlatego też sporo osób pracujących po skończeniu zawodówki lub technikum podejmuje się tego zadania. Trzeba jednak mieć na uwadze, że mogą podczas jej wykonywania wystąpić różne zagrożenia, przed którymi chronimy się stosując zasady oraz akcesoria BHP.
Spawanie elektryczne
Najpopularniejsze i najczęściej wykorzystywane jest spawanie za pomocą elektrod lub specjalnego drutu. Można je wykonywać wszędzie tam, gdzie mamy dostęp do prądu sieciowego. Niewielkie spawarki do domowego użytku działają na standardowe 230 V, więc jeśli mamy taką potrzebę, możemy je podłączyć nawet w mieszkaniu. Odmiany przemysłowe o większych mocach pracują na zasilaniu trójfazowym o napięciu 400 V. Każdy spawacz musi przede wszystkim posiadać specjalną maskę, dopuszcza się też okulary spawalnicze. Nigdy nie należy bezpośrednio patrzyć na łuk. Często amatorzy, którzy korzystają ze spawarki w domu lub garażu, nie używają wcale ochrony oczu. Niestety, można w ten sposób nie tylko nabawić się bolesnych problemów z narządem wzroku, ale nawet uszkodzić siatkówkę, co będzie tragiczne w skutkach, bo skończy się trwałą ślepotą do końca życia. Dlatego zawsze i bez wyjątku spawamy w okularach ochronnych lub w masce.
Spawanie gazowe
Ten rodzaj spawania nie jest wykorzystywany przez amatorów, praktykuje się go wyłącznie w przemyśle. Najczęściej wykorzystywanymi gazami jest tlen oraz acetylen w butlach, które łączymy wężami z uchwytem spawalniczym. Tutaj zagrożeń jest o wiele więcej, jak również samo spawanie należy do zdecydowanie bardziej niebezpiecznych. Przede wszystkim tą metodę stosuje się do spawania grubych blach, gdzie wymagane jest uzyskanie bardzo głębokiego przetopu. Dlatego też temperatura jest ogromna, metal topi się łatwo, a fragmenty z łatwością mogą rozprysnąć wokół. Wobec powyższego sama ochrona oczu nie wystarczy, należy mieć także kompletną odzież BHP, włącznie z rękawicami odpornymi na wysoką temperaturę. Przykładowe produkty tego typu możemy znaleźć na stronie https://bhpstar.pl/. Należy też przestrzegać zasad używania palnika oraz obchodzenia się z gazami. Z powodu stosowania tlenu podawanego z butli, istnieje ryzyko cofnięcia się płomienia wgłąb do układu węży i rozerwania ich, czego efektem będą dotkliwe poparzenia, może także wybuchnąć pożar.
Nie należy obawiać się spawania zarówno amatorskiego jak i przemysłowego, ale zawsze trzeba stosować się do wszelkich zasad BHP, a także stosować odzież ochronną. Nawet jeśli chcemy tylko połączyć ze sobą kilka płaskowników w garażu, nigdy nie obserwujmy łuku elektrycznego gołym okiem. Oprócz używania maski lub okularów warto nawet przy takich pracach ubrać też rękawice ochronne, które zapobiegną ewentualnym poparzeniom.
Źródło: BHPstar.pl / art. sponsorowany