Benzyna w końcu poniżej psychologicznej granicy 5 zł/l

W listopadzie 2014 roku po ponad 3 latach kierowcy mogli zatankować benzynę i olej napędowy na polskich stacjach w cenie poniżej 5 zł za litr. Dobra informacja jest taka, że specjaliści przewidują w kolejnych miesiącach dalsze spadki cen.

Średnie ceny paliw w Polsce

Ceny paliwa w naszym kraju systematycznie tanieją. Obecnie (dane na 24 listopada 2014 roku za sprawą moto.money.pl) standardem jest już na polskich stacjach benzynowych cena za litr oleju napędowego poniżej 5 zł za litr. Średnia cena diesla oscyluje wokół granicy 4,95 zł, a w wielu polskich miastach kierowcy tankują jeszcze taniej. To najmniej od połowy 2011 roku, jak wynika z analiz cen rynkowych na przestrzeni kolejnych miesięcy. W ostatnim tygodniu listopada 2014 roku standardem jest też na polskich stacjach cena za popularną benzynę bezołowiową 95 poniżej granicy 5 zł za litr.

Skąd wynikają obniżki?

Kierowcy cieszą się z coraz niższych cen benzyny, podobnie jak cała polska gospodarka. Od transportu i cen paliw zależą koszty ponoszone przez przedsiębiorstwa z różnych branż. Niskie ceny paliwa wynikają z niskich cen ropy naftowej na światowych rynkach surowców. Na amerykańskiej giełdzie za baryłkę ropy naftowej płaci się już tylko około 80 dolarów. Jest to cena najniższa od prawie pięciu lat, a na początku 2014 roku zdecydowanie cena baryłki przekraczała próg 120 dolarów. Spadki cen są zasługą zwiększonego wydobycia ropy naftowej przez Amerykanów. Według szacunków analityków, mają oni wydobywać około 9 mln baryłek ropy dziennie pod koniec 2014 roku – jest to produkcja porównywalna do tej uzyskiwanej przez czołowych producentów tego surowca w skali światowej – Rosji czy Arabii Saudyjskiej.

Pomimo, że od tygodni na giełdach na świecie zauważalne są malejące notowania cen baryłek ropy naftowej, to skutki tej zniżki są odczuwalne dla kierowców w Polsce w niewielki sposób. Trzeba poczekać jeszcze co najmniej kilka tygodni, aby cena na stacjach odzwierciedlała rzeczywistą cenę surowca.

Zdaniem kierownika zespołu analiz w firmie E-petrol, Grzegorza Maziaka, który wypowiadał się dla Polskiego Radia1, jest realna szansa na to, aby płacić mniej na stacjach benzynowych. Niewykluczone, że pod koniec roku na niektórych stacjach najpopularniejsze paliwa kierowcy będą kupować za około 4,50 zł za litr, zaś średnia cena poniżej 5 zł za litr benzyny i oleju napędowego powinna utrzymywać się przez cały pierwszy kwartał 2015 roku. Takie prognozy mogą się ziścić, jeśli nie nastąpią żadne, gwałtowne zmiany na rynku surowców.

Można przypuszczać, że korzystając z niskich cen ropy naftowej na rynkach światowych skorzystają właściciele stacji benzynowych, którzy będą mogli podwyższyć swoje marże detaliczne. Obecnie są one utrzymywane na bardzo niskim poziomie, z uwagi na ostrą konkurencję panującą na rynku. Realny spadek cen paliw może więc nieco przyhamować w najbliższych tygodniach – w listopadzie i grudniu 2014 roku.

1 http://www.polskieradio.pl/42/3168/Artykul/1293405,Tankowanie-jeszcze-tansze-Ceny-benzyny-i-oleju-napedowego-spadaja-ponizej-5-zll

Źródło: moto.money.pl / art. sponsorowany

Dyskusja

komentarzy

Konrad Stopa

Konrad Stopa

Motopasjonat z krwi i kości, który pisze o samochodach z wielką przyjemnością czekając na komentarze, nawet te uszczypliwe. Od małego poznawał auta na ulicy po dźwięku silnika i już wtedy marzył, by zmieniać "cztery kółka" jak rękawiczki - dzięki Motopodprad.pl to się spełnia! Tego zapaleńca znajdziecie też na Instagramie - @stopao
Follow Me: