Będzie Arteon R z silnikiem VR6T

Volkswagen rozszerza gamę modeli R, w której wkrótce pojawi się Arteon R.

 

Volkswagen już oficjalnie potwierdził, że jego flagowy europejski model zyska mocny wariant oznaczony literką R. Nowością będzie silnik w układzie VR6 o pojemności 3 litrów, który obecnie jest w trakcie dopracowywania. Słowo klucz to w tym przypadku turbosprężarka – dzięki niej jednostka będzie generować ponad 400 KM czyniąc z Arteona godnego konkurenta dla Kii Stinger GT czy Mercedesa E43 AMG.  Silniki VR słyną także z generowania rasowych dźwięków, więc liczymy na popis inżynierów w tym polu. Obecnie najmocniejszym dostępnym wariantem Arteona jest 2.0 TSI o mocy 280 KM, więc wersja R będzie wyraźnie szybsza.

Jest wysoce prawdopodobne, że Arteon R będzie miał napęd wyłącznie 4MOTION oraz automatyczną skrzynię DSG.  Przedstawiciel Volkswagena, który w niedawnym wywiadzie dla Car Throttle potwierdził trwające prace nad nowym silnikiem, dodał również, że Arteon R będzie zestrojony nadsterownie. Trzylitrowe VR6 turbo i jazda bokiem? Bierzemy w ciemno!

 

2018 vw arteon

 

Rozwój silnika dla Arteona R może jeszcze trochę potrwać, ale już nie możemy się doczekać efektów. Koncern rozważa też wprowadzenie na rynek Arteona shooting break. Wciąż czekamy na oficjalne decyzje w tej sprawie.

 

Bartłomiej Puchała

fot. Volkswagen

Dyskusja

komentarzy

Bartek Puchała

Nie jest fanem szybkiej jazdy. Dużo większą przyjemność sprawia mu płynność prowadzenia. Dziennikarstwo motoryzacyjne to dla niego zabawa i hobby, choć marzy o przejściu na zawodowstwo. Miłośnik youngtimerów i sleeperów oraz kultowego już Top Gear - posiadacz wszystkich wydanych numerów polskiej wersji magazynu. Na co dzień upala prawie trzydziestoletnie W124.