Auto zastępcze – czym jeździć, gdy nasz wóz jest u mechanika?

Jesteś poszkodowanym w wypadku i Twój samochód wymaga naprawy? Niespodziewanie coś w Twoim aucie się zużyło lub uszkodziło, albo oddałeś samochód do przeglądu? Nie musisz się martwić wizją, że przed Tobą kilka dni częstego stania na przystanku i czekania na autobus. Dopasowany do Twoich indywidualnych potrzeb krótkoterminowy wynajem auta może okazać się najlepszym dla Ciebie rozwiązaniem.

 

Wynajem auta – łatwa dostępność, wysoki komfort, niska cena

 

Wynajem aut staje się w Polsce coraz bardziej popularną i dostępną usługą. W końcu powody, dla których każdego dnia potrzebujemy samochodu, są niezliczone – kwestie zawodowe, rodzinne obowiązki, osobiste plany czy po prostu niespodziewane sytuacje. Wyliczać można bez końca. Zamiast denerwować się, że przez kilka dni musimy prosić znajomych o przysługę lub korzystać z zatłoczonej komunikacji miejskiej, możemy wynająć auto wykonując krótki telefon.

 

Cena wynajmu zależy przede wszystkim od czasu jego trwania oraz modelu samochodu – głównie klasy, wielkości i funkcjonalności. Wypożyczalnie aut często posiadają w swojej ofercie nie tylko samochody osobowe, ale również dostawcze i busy. Wynajem krótkotrwały nie wiąże się ze ściśle określoną terminem umową, dzięki czemu w każdej chwili możemy zrezygnować z usługi, wymienić model auta lub przedłużyć wynajem.

 

Krótkoterminowy wynajem aut daje nam możliwość natychmiastowej mobilności. Nie musimy się martwić o ubezpieczenie, podstawienie pojazdu we wskazane miejsce, jego stan techniczny czy dodatkowe wyposażenie, takie jak np. fotelik dla dziecka. Poza tym najczęściej wypożyczalnia dostarcza samochód z pełnym zbiornikiem paliwa i co ważne, wynajmujący nie płaci za nie z góry. Należy tylko pamiętać, by zwracając samochód zadbać o uzupełnienie baku do pełna.

 

auto po wypadku Auto zastępcze   czym jeździć, gdy nasz wóz jest u mechanika?

 

Auto zastępcze z OC sprawcy

Od niedawna firmy ubezpieczeniowe zwracają wydatki za wynajem aut nie tylko osobom, którym samochód jest niezbędny do prowadzenia działalności gospodarczej, ale również osobom prywatnym. Uchwała Sądu Najwyższego zapewnia zwrot kosztów wyjęcia pojazdu bez względu na to, do jakich celów ma być on wykorzystany. Innymi słowy, samochód zastępczy ma zmniejszyć poczucie dyskomfortu poszkodowanego.

 

Aby wypożyczyć auto zastępcze z OC sprawcy należy:

  • wezwać policję lub spisać oświadczenie ze sprawcą zdarzenia drogowego,
  • spisać numer polisy sprawcy,
  • zapisać numer szkody,
  • niezwłocznie zgłosić szkodę do ubezpieczyciela sprawcy,
  • wysłać uzupełnioną dokumentację do ubezpieczyciela sprawcy.

 

Z myślą o wygodzie poszkodowanych specjaliści z wypozyczalniaszczecin.pl przygotowali ofertę na korzystnych warunkach, która zapewnia załatwienie wszystkich formalności przez firmę. Dzięki temu nie musisz sam kontaktować się z ubezpieczycielem sprawcy, ponieważ to właśnie przedstawiciele wypożyczalni nadzorują wszystkie formalne kwestie i w trybie natychmiastowym zapewniają auto zastępcze.

 

Wynajmując samochód zastępczy trzeba również pamiętać, że jego klasa powinna być taka sama lub niższa od klasy uszkodzonego auta. Z kolei w przypadku, gdy sprawca zbiegł lub nie posiada ważnego OC, koszty wynajmu pokrywa Twój ubezpieczyciel z Ubezpieczeniowego Funduszu Gwarancyjnego.

 

Polskie prawodawstwo w końcu umożliwiło przeciętnym kierowcom praktycznie bezkosztowe korzystanie z rozwiązania, jakim jest auto zastępcze z polisy ubezpieczeniowej sprawcy, na czym skorzystają zarówno kierowcy, jak i rynek car rental. Liczmy zatem, że kierunek pozytywnej zmiany w prawnym traktowaniu kierowców zostanie utrzymany i będą nas czekać kolejne udogodnienia.

 

Źródło: Wypożyczalnia Szczecin / art. sponsorowany

Dyskusja

komentarzy

Konrad Stopa

Konrad Stopa

Motopasjonat z krwi i kości, który pisze o samochodach z wielką przyjemnością czekając na komentarze, nawet te uszczypliwe. Od małego poznawał auta na ulicy po dźwięku silnika i już wtedy marzył, by zmieniać "cztery kółka" jak rękawiczki - dzięki Motopodprad.pl to się spełnia! Tego zapaleńca znajdziecie też na Instagramie - @stopao
Follow Me: