Auto części – gdzie i jak kupić części do samochodu

W eksploatację samochodu wliczone są koszty związane z usterkami oraz zużywanie poszczególnych części naszego samochodu. Niektóre z nich można wymienić samemu lub zaoszczędzić dostarczając swojemu mechanikowi gotowe elementy. Gdzie ich szukać, by się nie naciąć i nie przepłacić?

Na pierwszą myśl przychodzi sieć i kupno odpowiednich części za pomocą komputera lub smartfona. Niestety w internecie można zarówno znaleźć super okazję, jak i stracić sporo pieniędzy. Warto więc wybierać sprawdzone źródła i korzystać z doświadczeń innych. W końcu większość z nas jeździ samochodami, których w Polsce jest tysiące więc opinie innych kierowców mogą być bardzo przydatne

Gdzie kupić części samochodowe?

Jednym z najpopularniejszych źródeł, od którego warto zacząć jest platforma handlowa Allegro. Dzięki łatwej wyszukiwarce, użytkownik spokojnie znajdzie odpowiednie elementy do własnego samochodu. Wystarczy z listy w menu nawigacyjnym wybrać odpowiednią markę i model, a szereg ofert pozwoli łatwo porównać danych sprzedawców i wybrać tę najlepszą. Oczywiście możemy przefiltrować wyniki zaznaczając widełki cenowe lub sposób wysyłki.

Na portalu znajdziemy zarówno części nowe, jak i zamienniki – wszystko odpowiednio opisane i skompletowane. Przed zakupami warto jednak poznać nomenklaturę opisu części. Do wyboru klient ma następujące skróty literowe:

  • -OE – część oryginalna z logotypem producenta samochodu (np. Renault)
  • -OEM/OES – część oryginalna z logotypem producenta części (np. Bosch)
  • -P – zamiennik o jakości porównywalnej do oryginału
  • -Z – zamiennik

Co więcej, dzięki mobilnej aplikacji szacunkowe koszty można sprawdzić od razu będąc u mechanika lub tuż po usterce, by dobrze określić budżet wymiany.

Ds3 Crossback 14 1024x718

Kanał online wykorzystują też oczywiście wielkie sieci sprzedaży i hurtownicy motoryzacyjni. Ich katalogi są mniej intuicyjne, ale bogactwo oferty i szybka dostępność sprawia, że są też pewnym rozwiązaniem, zwłaszcza dla warsztatów i mechaników samochodowych. Niestety idzie za tym wyższa cena konkretnych części, a co za tym idzie opłacalność kupna tym kanałem. Warto wspomnieć, że Allegro również oferuje możliwość kupna na fakturę i posługiwanie się kwotami netto.

Oczywiście zostają jeszcze tradycyjne sklepy motoryzacyjne, które prowadzą sprzedaż na żywo. Niestety działają jedynie w określonych godzinach, a ich zaplecze czasem nie pozwala na kupno odpowiednich części od razu, co jest mimo wszystko największą zaletą takiego rozwiązania. Prowizje zazwyczaj też są wysokie, więc ceny nie są tak atrakcyjne i konkurencyjne.

Nie tylko usterki

W sieci można kupić nie tylko części eksploatacyjne, które wymieniamy co jakiś czas lub te, które się akurat zepsuły, ale też sporo akcesoriów i dodatków do danego auta. Jeśli szukacie więc prezentu lub Wasze auto się Wam po prostu lekko nudzi, na ofertach na znajdziecie na pewno coś ciekawego.

A przy tym zapewne uda Wam się jeszcze zaoszczędzić!

Konrad Stopa

Dyskusja

komentarzy

Konrad Stopa

Motopasjonat z krwi i kości, który pisze o samochodach z wielką przyjemnością czekając na komentarze, nawet te uszczypliwe. Od małego poznawał auta na ulicy po dźwięku silnika i już wtedy marzył, by zmieniać "cztery kółka" jak rękawiczki - dzięki Motopodprad.pl to się spełnia! Tego zapaleńca znajdziecie też na Instagramie - @stopao
Follow Me: