Audi staje do pojedynku z Teslą

Tesla jeszcze przez kilka lat będzie hegemonem, ale Niemcy już szykują odpowiedź w postaci Audi A9 e-tron.

W pełni elektryczny, duży, luksusowy sedan z Ingolstadt pojawi się najpewniej pod koniec obecnego dziesięciolecia. Do 2020 r. Audi planuje mieć w ofercie trzy auta elektryczne: następcę obecnego A3 e-tron, debiutującego w 2018 SUV-a Q6 e-tron oraz wspomniane A9 (nazwa orientacyjna), które właśnie dostało zielone światło. Będzie to limuzyna sytuowana w gamie powyżej modelu A8.

 

2014 523004 audi prologue concept1 Audi staje do pojedynku z Teslą

 

Napęd będzie prawdopodobnie współdzielony z Q6: 3 silniki elektryczne o mocy ponad 400 KM, a więc nie będzie godną konkurencją dla Tesli P100D pod względem osiągów, ale zasięg ma wynosić ponad 500 km – więcej niż w Modelu S. Wygląd nadchodzącej limuzyny może przypominać koncept Prologue z 2014 r. (na zdjęciach). Producent zapewnia, że będzie to pojazd bardzo zaawansowany w dziedzinie jazdy autonomicznej – nie tylko na drogach szybkiego ruchu.

Warto wspomnieć, że niedawno BMW także potwierdziło zainteresowanie tym segmentem rynku. W 2021 r. planują wprowadzić model klasę wyższy niż seria 7, też potrafiący przemierzać drogi w dużym stopniu samodzielnie. Wygląda na to, że do końca dekady Tesla nie będzie miała godnej konkurencji, ale potem duzi chłopcy wreszcie wejdą do gry.

 

Bartłomiej Puchała

fot. Audi

 

Dyskusja

komentarzy

Konrad Stopa

Konrad Stopa

Motopasjonat z krwi i kości, który pisze o samochodach z wielką przyjemnością czekając na komentarze, nawet te uszczypliwe. Od małego poznawał auta na ulicy po dźwięku silnika i już wtedy marzył, by zmieniać "cztery kółka" jak rękawiczki - dzięki Motopodprad.pl to się spełnia! Tego zapaleńca znajdziecie też na Instagramie - @stopao
Follow Me: