Motopodprad.pl

Aspark Owl – 1985-konny elektryczny hypercar

aspark owl 1

Przyspieszenie rzędu 1.69 sekundy do 100km/h. Czy to najszybciej przyspieszające auto na świecie? Poznajcie Aspark Owl.

Japoński producent Aspark, właśnie przedstawił swojego pierwszego hypercara debiutując tym samym w Dubaju z „najlepiej przyspieszającym samochodem na świecie”. Aspark Owl bo tak nazywa się ich dzieło ma posiadać cztery osobne magnetyczne silniki elektryczne, które razem będą generować aż prawie 2000 koni mechanicznych oraz 1475 momentu obrotowego. Jest to niemało biorąc pod uwagę elektryczny samochód.

Japońska kosmiczna rakieta ma przyspieszać od 0-100 km/h w niespełna 1.69 sekundy. Niedawno pokazana Tesla Roadster 2.0 ma przyspieszać w 1.9 sekundy. Są to bariery które kiedyś zarezerwowane były tylko i wyłącznie dla dragsterów. Elon Musk ma teraz mocnego rywala na horyzoncie.

Idąc w parze z nowoczesnością samochód ma bardzo kosmiczny wygląd. Nie bez powodu, ponieważ aerodynamika musi tutaj stać na pierwszym miejscu. Niemalże całość konstrukcji wykonana została z włókna węglowego w celu obniżenia masy do minimum. Tym sposobem udało się uzyskać 1900 kg masy własnej. Dodatkowo w celu dociążenia tylnej osi mamy wysuwany tylny spojler.

Dwie baterie litowo-jonowe o pojemności raptem 64kWh pozwalają na zasięg w granicach 450 km. Ale patrząc na prędkość maksymalną na poziomie 400 km/h jestem ciekaw jak to w rzeczywistości będzie wyglądać. W końcu do dyspozycji będzie kilka trybów jazdy i 3 tryby wysokości zawieszenia.

Auto wyprodukowane zostanie w zaledwie 50 egzemplarzach. Każdy z nich będzie kosztował w okolicach 12.5 miliona złotych. A produkcja będzie odbywać się właśnie nie w Japonii, jak na tamtych producentów przystało, tylko we Włoszech. We współpracy z Manifaturra Automobili Torino. Pierwsze egzemplarze trafią do klientów już w połowie 2020 roku.

I jak teraz na to wyzwanie odpowie sam Elon Musk?

Paweł Zaorski
Fot. producent

Exit mobile version