Allan Gray – ikona australijskiej społeczności 4WD

Allan Gray swoją przygodę z samochodami z napędem na cztery koła (4WD) rozpoczął w  czasach które mało kto z nas pamięta, a jego pierwszym wyzwaniem była Toyota LandCruiser, pierwsza którą sprowadzono do Australii w ramach projektu hydroelektrycznego Snowy Mountains.

 

Obecnie Allan to 84- latek, który uważany jest za ikonę australijskiej społeczności 4WD. Jego znajomość wszelkich zagadnień związanych z pojazdami 4×4 jest pożądana przez fanów i entuzjastów na całym świecie, aczkolwiek opinia publiczna odkryła go dopiero we wczesnych latach 70-tych.

Allan rozpoczął naukę zawodu w późnych latach 40-tych w wieku 14 lat, a jego uwagę przyciągnęły hałas, dym i smary, które towarzyszyły pracy w motoryzacji. Doświadczenie takiej pracy od młodości, nauczyło go zaradności w inżynierii, którą nosi w sobie od 70 lat pracując w branży.

“Wczesny przemysł był zdecydowanie inny niż teraz”, mówi Allan. “Nie było żadnych książeczek serwisowych ani narzędzi, żadnych producentów haków holowniczych, po prostu musieliśmy cały czas eksperymentować i produkować, aby znaleźć rozwiązanie na pojawiające się problemy motoryzacyjne”.

 

Allan Gray MEDIA Allan Gray   ikona australijskiej społeczności 4WD

 

10 lat swojej kariery zawodowej poświęcił na Desert Racing, gdzie zajął drugie miejsce w Australii w klasie 4WD i mając już za sobą większe doświadczenie postanowił otworzyć “Allan Gray Toyota Service”. To był jeden z zaledwie trzech warsztatów w tym czasie, specjalizujących się w Toyotach z napędem na cztery koła a nasz bohater stał się kimś w rodzaju lokalnego guru w zakresie oceny, serwisowania i naprawy pojazdów tej marki.
Po pewnym czasie podejmuje decyzję o sprzedaży swojej firmy i rozpoczęciu pracy jako główny inżynier w firmie Terrain Tamer, gdzie dyrektor generalny Brent Hutchinson, docenia encyklopedyczną wiedzę Allana o mechanice 4WD

i jego wrodzoną umiejętność do nakłaniania ludzi do słuchania jego rad. Postanowił wykorzystać doświadczenie i umiejętności Allana w konkursie Ask Allan. Idea była prosta: właściciele  pojazdów 4×4 w Australii zgłaszali swoje pytania i problemy związane z mechaniką, a Allan wybierał jednego zwycięzcę, którego odwiedzał w danym miesiącu, aby pomóc mu rozwiązać problem i wrócić na drogę.

 

AllanGray Allan Gray   ikona australijskiej społeczności 4WD

 

Porady Allana pojawiły jako dodatek DVD do popularnego magazynu Action 4WD, dzięki czemu Allan szybko stał się znany jako “zaklinacz silnika” ze względu na swoją wrodzoną (choć czasami niekonwencjonalną) zdolność do identyfikowania i naprawiania niemal każdego problemu, a jego nagła popularność sprawiły, że tłumy ustawiały się w kolejce aby uzyskać odpowiedzi na swoje pytania podczas pokazów 4WD w całym kraju.

Konkurs zakończył się pod koniec 2011 roku, wtedy Allan rozpoczął kolejną misję: odbudowę starego LandJetiser FJ45V, wraz ze swoim siostrzeńcem Andrew, mechanikiem silników diesla, który postanowił filmować postępy prac w serii “The Project”. To sprowokowało powstanie kolejnej serii filmów, w tym Junior Ask Allan, The Apprentice i Terrain Tamer Masterclass, w której Allan uczył nowicjuszy, jak najlepiej przygotować pojazd na długie podróże po kraju.

Wszystkie te serie były transmitowane na terenie Australii w różnych stacjach telewizyjnych, na kanale  YouTube Terrain Tamer oraz innych mediach społecznościowych, na których fani cały czas zgłaszają zapotrzebowanie na kolejne odcinki.

W najnowszej serii Allan i Andrew polecieli do odległego australijskiego regionu Pilbara, aby spotkać się z Jess Edwards, lepiej znaną jako Jillaroo Jess gdzie spędzili razem tydzień pracując nad VDJ79 LandCruiser – poprawiając i ulepszając wszystko dzięki częściom od Terrain Tamer, od filtrów do skrzyni biegów i zawieszenia, co w konsekwencji zapewni bezpieczeństwo kolejnych podróży. Allan i zespół Terrain Tamer  nie zwalnia tempa i niebawem zamierza polecieć do innej odległej części Australii, by sfilmować kolejną przygodę. Jej szczegóły są na razie ściśle tajne.

“Zawsze staramy się dać ludziom coś nowego i innego w naszych filmach; pokazując im różne strony 4WDriving i zabierając ich do różnych części Australii „  “To zdecydowanie niezła fucha – i zamierzam robić to nawet kiedy będę miał 100 lat”
Więcej informacji i filmów z Allanem można znaleźć na stronie www.terraintamer.tv

 

Źródło: Mash up / art. sponsorowany

Dyskusja

komentarzy

Konrad Stopa

Konrad Stopa

Motopasjonat z krwi i kości, który pisze o samochodach z wielką przyjemnością czekając na komentarze, nawet te uszczypliwe. Od małego poznawał auta na ulicy po dźwięku silnika i już wtedy marzył, by zmieniać "cztery kółka" jak rękawiczki - dzięki Motopodprad.pl to się spełnia! Tego zapaleńca znajdziecie też na Instagramie - @stopao
Follow Me: