Alfa Romeo przeczy stereotypom

Włoska marka niejednokrotnie była obiektem niewybrednych żartów. Modele Alfa Romeo uchodziły za samochody piękne, a przy tym ponadprzeciętnie awaryjne. Sytuacja zaczęła się zmieniać wraz z modelem 159, który był naturalnym następcą modelu 156. Kolejny model w gamie – MiTo stał się ważnym krokiem dla marki. Pomimo dobrych opinii o ostatnich Alfa Romeo w dalszym ciągu niesłusznie cierpiała z powodu obiegowej opinii o jej awaryjności. Sytuacja zaczęła się drastycznie zmieniać wraz z wprowadzeniem modeli Giulietta, a następnie Giulia.

Ostatni raport brytyjskiego magazynu “What Car?” potwierdza, że włoska marka znacząco poprawiła jakość swoich produktów. Na opublikowanej przez wspomniany wyżej magazyn liście 50 najbardziej niezawodnych samochodów używanych znalazły się aż dwa aktualnie produkowane modele Alfa Romeo.

Bardzo wysokie 7 miejsce zajęła Alfa Romeo Giulietta, która osiągnęła wskaźnik niezawodności na poziomie 98,9%. Samochód ten zajął też 3 miejsce w kategorii samochodów europejskich ustępując miejsca Dacii Duster i Skodzie Citigo. Ciekawostką jest fakt, że włoskie auto wyprzedziło w rankingu wszystkie niemieckie kompakty.

2014 alfa romeo giulietta update overseas 02 0903 1024x661

Drugim wyróżnionym modelem była produkowana od 2016 roku Giulia. Zajęła ona 27 miejsce. Wskaźnik niezawodności wyniósł w tym przypadku 96,9%.

alfa romeo giulia veloce 1024x576

Lista 50 najbardziej niezawodnych samochodów używanych powstała w oparciu o badania wśród przeszło 13.000 osób. Podzieliły się one informacjami o usterkach w swoich pojazdach, jakie wystąpiły na przestrzeni ostatnich 12 miesięcy. Pod uwagę wzięto nie tylko rodzaj awarii, ale również koszt oraz czas unieruchomienia pojazdu. Założony wiek pojazdu nie mógł przekroczyć 8 lat.

Tekst: Paweł Oblizajek
Zdjęcia: Alfa Romeo

Dyskusja

komentarzy

Paweł Oblizajek

Uwielbia podróże, szczególnie te samochodem. Chciałby na stałe zamieszczać w słonecznej Toskanii i lepiej poznać kulturę życia we Włoszech. Motoryzacją pasjonuje się od najmłodszych lat. Szczególnym zamiłowaniem darzy motoryzacje włoską. Wolne chwile spędza na spacerach z rodziną a w sobotnie wieczory śledzi zmagania angielskiej piłki nożnej. Potrafi też zarwać noc by zobaczyć walki bokserskie na światowym poziomie.