Polacy coraz mniejszą uwagę przykładają do własności pojazdu! Z roku na rok wzrasta liczba nowych aut trafiających na polskie drogi, z czego ponad 2/3 z nich dostaje się w ręce firm. Związane jest to z coraz silniejszym sektorem leasingu oraz wynajmu długoterminowego i wieloma atrakcyjnymi formami zewnętrznego finansowania pojazdów. Polacy coraz mniejszą uwagę przykładają do własności pojazdu!
Przedsiębiorcy od dość długiego czasu mogą przebierać wśród różnorodnych form finansowania elastycznie dostosowanych do specyfiki i potrzeb biznesu. Konsumenci indywidualni z kolei dopiero zaczynają odkrywać uroki długoterminowego wynajmu oraz leasingu aut. Doceniają oni niższe koszty, większą dostępność nowszych i lepiej wyposażonych modeli, brak konieczności zamrażania kapitału czy wiązania się z bankami, a także transparentność kosztów i komfort eksploatacji auta.
Zakup samochodu za gotówkę? To problematyczne i nieopłacalne
Według Polskiego Związku Wynajmu i Leasingu Pojazdów wynika, że aż 57 proc. nowych samochodów kupionych w 2017 roku nabytych było przez przedsiębiorstwa, a 2/3 z tej liczby przez firmy leasingowe oraz podmioty oferujące wynajem długoterminowy.
Obecnie decydując się na zakup auta na własność, konieczne jest uwzględnienie czterech podstawowych czynników: specyfika działalności, sposób eksploatacji auta, sytuacja ekonomiczna, a także możliwość optymalizacji podatkowej. Teoretycznie zakup auta to najtańsza opcja, jednak nie zapewni on tak znacznych korzyści podatkowych, które może zagwarantować leasing finansowy lub operacyjny. Poza tym kupno za gotówkę to zakup, który dość mocno obciąża płynność finansową oraz operacyjność firmy, narażając ją na niepotrzebne problemy finansowe.
Co więcej, przedsiębiorstwo, które nabędzie auto na własność, musi liczyć się z utratą jego wartości rezydualnej podczas użytkowania, a także koniecznością późniejszej odsprzedaży. Z tego też względu zakup gotówkowy, mimo że jest pozornie najtańszą opcją, naraża firmę na większe ukryte i rozłożone w czasie koszty.
Coraz rzadziej kupujemy nowe auta
Wybierając leasing, firmy mogą skorzystać z o wiele bardziej elastycznego podejścia, dopasowując zarówno oferty firm leasingowych, jak i parametry samego leasingu do potrzeb własnego biznesu. Warto również zwrócić uwagę na większe bezpieczeństwo finansowe w przypadku leasingowania auta, a także znaczną optymalizację podatkową, która summa summarum sprawia, że leasing finansowy i operacyjny są obecnie jednymi z najbardziej opłacalnych zewnętrznych form finansowania dla przedsiębiorców.
Wybierając leasing bez wykupu auta pod koniec trwania umowy, firma nie musi martwić się o późniejsze odsprzedanie samochodu oraz utratę jego wartości rezydualnej, która w przypadku niektórych aut może wynosić nawet 40% wartości samochodu po 3 latach jego eksploatacji. Warto również wspomnieć o wysokiej transparentności kosztów, która ułatwi firmom księgowanie wydatków związanych z eksploatacją samochodu.
Szukasz wygodnej i dopasowanej do swoich potrzeb formy finansowania służbowego auta? Sprawdź atrakcyjny leasing samochodu w Carsmile i dostosuj finansowanie wymarzonego pojazdu do siebie i swojego biznesu.
Źródło: Carsmile.pl / art. sponsorowany