Site icon Motopodprad.pl

7 największych błędów, których możesz uniknąć przy zakupie używanego auta

Podobno kierowca cieszy się ze swojego samochodu dwukrotnie. Pierwszy raz ma to miejsce po zakupie, gdy auto wzbudza ekscytację. Druga radość, a przy tym ulga przychodzi wtedy, gdy udaje się sprzedać pojazd, który stale sprawiał problemy. Dużo lepiej jest jednak kupić samochód w dobrym stanie i cieszyć się nim przez cały czas użytkowania. Dlatego też poniżej prezentujemy listę 7 błędów, których warto unikać, aby zakup auta używanego okazał się strzałem w dziesiątkę.

1. Brak jazdy próbnej

Najlepszym sposobem na sprawdzenie stanu pojazdu w praktyce jest jazda próbna. Ważne jest, aby nie ograniczyła się ona do przejechania kilku metrów po placu parkingowym. Dużo lepiej jest odbyć przynajmniej kilkunastominutową przejażdżkę po drogach różnego typu i przy różnej prędkości. Wskazane jest też udanie się na bezdroża, aby sprawdzić np. sprawność układu hamulcowego.

Podczas jazdy próbnej powinno się też ograniczyć rozmowy i wyciszyć radio. Wtedy można upewnić się, czy z samochodu nie wydobywają się jakieś niepokojące dźwięki i czy, na przykład, silnik nie pracuje zbyt głośno.

2. Zakup samochodu używanego bez wystarczającej ilości informacji

Z roku na rok stan techniczny pojazdów użytkowanych w Polsce i innych krajach UE jest coraz lepiej dokumentowany. Każdy pojazd ma też własną tożsamość, powiązaną z numerem VIN. Brak weryfikacji historii pojazdu to spory błąd, tym bardziej że w erze Internetu jest to niezwykle proste i sprowadza się do paru kliknięć.

Historię pojazdu przed zakupem można sprawdzić w carVertical pod adresem https://www.carvertical.com/pl/. Wystarczy tylko podać numer VIN, aby uzyskać szereg cennych informacji. Raport przedstawia:

Uzyskanie tych informacji sprawia, że zakup używanego samochodu jest obarczony znacznie mniejszym ryzykiem.

3. Brak pytań podczas rozmowy telefonicznej

Zakup auta używanego to skomplikowany proces. Często trzeba sprawdzić co najmniej kilka pojazdów, zanim trafi się egzemplarz warty uwagi. Aby uniknąć rozczarowań, warto zadawać konkretne pytania już podczas pierwszej rozmowy telefonicznej.

O co pytać przy kupnie samochodu podczas rozmowy telefonicznej? O wszystkie istotne informacje, które nie są zawarte w treści ogłoszenia. Przykładowo, jeśli w treści oferty zamieszczonej w Internecie brakuje adnotacji o tym, czy samochód ma ważny przegląd, to koniecznie trzeba o to zapytać sprzedawcę.

4. Nieprzygotowanie się do oględzin pojazdu

Każde auto trzeba dokładnie sprawdzić przed zakupem, a do samych oględzin należy się odpowiednio przygotować. Jeśli nawet masz dużą wiedzę z zakresu motoryzacji, to i tak dobrze będzie, jeśli wcześniej poznasz typowe usterki danego modelu. Potrzebne informacje możesz znaleźć w sieci. W konsekwencji będziesz wiedzieć, na jakie aspekty zwrócić szczególną uwagę. Ważna jest też pora oglądania samochodu. Dokonując oględzin po zmroku, można przeoczyć wiele istotnych szczegółów.

Zawsze wskazane jest też udanie się do stacji kontroli pojazdów, gdzie auto zostanie sprawdzone przez specjalistów dysponujących odpowiednim sprzętem. Wiąże to się z kosztem sięgającym kilkudziesięciu złotych, jednak brak dokładnej weryfikacji stanu technicznego pojazdu może skutkować dużo większymi wydatkami. Jednocześnie trzeba pogodzić się z faktem, że wizyta na stacji kontroli pojazdów pozwala wykryć większość usterek, ale nie wszystko.

5. Kupno auta bez porównania co najmniej kilku ofert

Nabycie samochodu bywa czasochłonnym zajęciem. Czasem pojawia się nawet pokusa, aby zaryzykować i dokonać szybkiej transakcji. Zwykle jednak prowadzi to do nietrafionego zakupu. Rynek samochodów używanych jest zaś ogromny, a kupujący może przebierać w propozycjach.

Warto jest więc przyjrzeć się bliżej co najmniej kilku pojazdom. W ten sposób uzyska się większe pole manewru. Ponadto, mając alternatywy w ręku, dużo łatwiej prowadzi się negocjację ze sprzedającym. Aby nie pogubić się w gąszczu ofert, dobrze jest też poprosić o rady zaufaną osobę.

6. Pełne zaufanie do sprzedającego

Zwykle samochód kupuje się od nieznajomej osoby. Czasem trafi się na uczciwego sprzedawcę, ale można też mieć do czynienia z kimś, kto ukrywa część prawdy lub po prostu oszukuje.

Sprzedającemu należy zadawać jak najwięcej pytań, aby później je weryfikować. Jeśli np. zarzeka się on, że auto jest bezwypadkowe, a historia numeru VIN dowodzi czego innego, to a głowie powinna zapalić się lampka ostrzegawcza.

Gdy zakup auta używanego odbywa się w komisie lub u handlarza, to warto jego dane wpisać do wyszukiwarki internetowej. Jest wysoce prawdopodobne, że jego wcześniejsi klienci wyrazili w sieci opinię na temat tego, czy w żaden sposób nie zostali oszukani.

Wzmożoną czujność należy zachować zwłaszcza wtedy, gdy pojazd jest wystawiony po nadzwyczaj okazyjnej cenie. Zwykle oznacza to, że samochód skrywa kosztowne w naprawie usterki. Wystrzegać trzeba się też sprzedawców, którzy nie chcą podać numeru VIN przed zakupem, czy też nie wyrażają zgody na udanie się do stacji kontroli pojazdów.

7. Zakup samochodu używanego bez sprawdzenia polisy OC

Kupno samochodu zawsze wywołuje duże emocje. Po podjęciu decyzji o finalizacji transakcji ma się już tylko ochotę zasiąść za kierownicą i zacząć pokonywać kolejne kilometry w nowym pojeździe. Wtedy to nie ma się chęci rozmyślania o kwestiach formalnych, co jednak jest sporym błędem.

Brak ważnej polisy OC może bowiem wiązać się z dużymi kosztami. Po pierwsze, w takich przypadkach otrzymuje się karę od UFG, czyli Ubezpieczeniowego Funduszu Gwarancyjnego. Taka kara może sięgać kilku tysięcy złotych. Po drugie, to kierowca, który spowodował szkodę nieubezpieczonym pojazdem, odpowiada finansowo za jej naprawę.

Przed kupnem używanego samochodu koniecznie trzeba więc uzyskać od sprzedawcy potwierdzenie zawarcia polisy OC. Aby mieć pewność, ważność ubezpieczenia można sprawdzić przez Internet, na stronie UFG.

Dobrym pomysłem jest też zasięgnięcie porady agenta ubezpieczeniowego. Czasem wykup własnego OC jest korzystniejszy niż korzystanie z polisy zbywcy. Ponadto, przy autach o wyższej wartości powinno się rozważyć zawarcie AC albo przynajmniej Minicasco.

Warto ograniczać ryzyko

Tak naprawdę, każdy zakup pojazdu wiąże się z pewnym ryzykiem. Można nawet kupić zupełnie nowy samochód z salonu, a później mieć z nim sporo kłopotów. Choć ryzyka nigdy nie da się całkowicie wyeliminować, to zawsze można je ograniczyć.

Zakup auta używanego powinien więc być dobrze przemyślany, a do każdej oferty warto podchodzić z chłodną głową. Zakup samochodu zawsze w znacznym stopniu obciąża domowy budżet, a więc pomyłka może okazać się bardzo kosztowna.

Tekst: Carvertical.com / art. partnera
Zdjęcia: Archiwum redakcji

Exit mobile version