47 lat temu wyprodukowano pierwszego w Polsce Fiata 126p

Dokładnie 47 lat temu, 06 czerwca 1973 roku z taśm produkcyjnych w Bielsku-Białej zjechał pierwszy polski Fiat 126p. Samochód swoją historię rozpoczyna od Włoch, gdzie jego produkcja rozpoczęła się już rok wcześniej – 1972 roku. W Polsce na podstawie podpisanej umowy licencyjnej produkowany był właśnie przez Fabrykę Samochodów Małolitrażowych „Polmo” w Bielsku-Białej, a następnie w zakładzie Fiata w Tychach.

Dzisiaj można śmiało powiedzieć, że Fiat 126p zmotoryzował Polskę. Były czasy kiedy niemal każdy marzył o posiadaniu tego samochodu. Prosty konstrukcyjnie model był jednocześnie dużo nowocześniejszym następcą Fiata 500, który z kolei zmotoryzował Włochy. Fiat 126p doczekał się wielu wersji. Wyróżnić należy wersję: Cabrio, BIS, Bombel czy kombi. Produkcję małego Fiata zakończono w 2000 roku. Ukoronowaniem jego pięknej historii było wypuszczenie ostatniej, limitowanej serii o nazwie Happy End. Szacuje się, że przez przeszło 27 lat ciągłej produkcji powstało w Polsce łącznie ponad 3,3 mln sztuk Fiata 126p.

Obecnie Fiat 126p jest ponownie obiektem westchnień i szczerych uśmiechów. Stał się on materiałem na klasyka w przystępnej cenie. Warto dodać, że w Polsce istnieje wiele klubów zrzeszających właścicieli i sympatyków tego popularnego niegdyś samochodu.  Co roku w Polsce odbywają się też kilkodniowe zloty właścicieli Fiatów 126p.

Paweł Oblizajek

Dyskusja

komentarzy

Paweł Oblizajek

Uwielbia podróże, szczególnie te samochodem. Chciałby na stałe zamieszczać w słonecznej Toskanii i lepiej poznać kulturę życia we Włoszech. Motoryzacją pasjonuje się od najmłodszych lat. Szczególnym zamiłowaniem darzy motoryzacje włoską. Wolne chwile spędza na spacerach z rodziną a w sobotnie wieczory śledzi zmagania angielskiej piłki nożnej. Potrafi też zarwać noc by zobaczyć walki bokserskie na światowym poziomie.