3 sposoby na sprawdzenie punktów karnych

Każdy kierowca straci prawo jazdy, jeżeli w ciągu 12 miesięcy otrzyma 24 lub więcej punktów karnych. Nic więc dziwnego, że osoby, które otrzymały kilka mandatów w krótkim czasie, starają się dowiedzieć, jak sprawdzić punkty karne oraz w jaki sposób można je zniwelować, jeżeli uzbierało się ich zbyt wiele.

 

Sposób pierwszy: odwiedź komisariat policji

Aby otrzymać informację o ilości uzbieranych punktów karnych, należy wybrać się na komisariat policji. Może to być dowolna placówka, zlokalizowana nawet w miejscowości, w której kierowca nie zamieszkuje, ani nie jest zameldowany. Jeżeli kierowca chce uzyskać jedynie informację o tym, ile punktów karnych otrzymał, wystarczy, że będzie posiadał dowód osobisty lub paszport. Policjant na komisariacie nie będzie wymagał od niego żadnych opłat. Jeśli natomiast sprawdzanie punktów karnych ma wiązać się z wydaniem zaświadczenia o ich ilości, konieczne będzie wpłacenie 17 zł dla urzędu gminy, w którym znajduje się komisariat wydający dokument. Warto zaznaczyć, że informacje o ilości punktów karnych zawsze udzielane są osobiście przez policjanta – nie podaje on ich mailowo, bądź telefonicznie.

 

Sposób drugi: zapytaj policjanta w czasie kontroli

Ilość punktów karnych może również sprawdzić policjant drogówki dokonujący kontroli pojazdu. Bez względu na to, czy będzie to kontrola rutynowa, która nie wykaże żadnych nieprawidłowości, czy też będzie to kontrola połączona z wystawieniem mandatu, policjant może poinformować kierowcę, ile punktów karnych uzbierało na jego koncie. Warto pamiętać, że funkcjonariusz udziela takich informacji na życzenie kierowcy, dlatego też nie przekazuje ich jeśli prowadzący pojazd nie zapyta o nie. Warto zaznaczyć, że w tym przypadku niemożliwe jest wydanie zaświadczenia o ilości punktów, dlatego też policjant nie może wnosić o jakiekolwiek opłaty ze strony kierowcy w zamian za przekazanie mu informacji. Nie każdy policjant ma też dostęp do pełnej bazy i może się okazać, że wie jedynie czy jakieś punkty karne są na koncie, ale nie wie ile.

 

Sposób trzeci: sprawdź ilość punktów karnych online

Prawdopodobnie w przyszłym roku możliwe będzie także sprawdzenie punktów karnych online. Rozwiązanie to jest bardzo wygodne, gdyż wymaga jedynie zalogowania się na odpowiedniej stronie. Dodatkowo nie stwarza ono niebezpieczeństwa, że dostęp do danych uzyskają osoby niepożądane, gdyż zabezpieczenia serwisu sprawiają, że kierowca może sprawdzić jedynie ilość własnych punktów karnych.

W przypadku sprawdzania punktów karnych przez Internet warto pamiętać, że dane zawarte na stronie aktualizowane są w ciągu 48 godzin i zawierają informacje z terenu całej Unii Europejskiej. Z tego powodu po otrzymaniu mandatu maksymalnie w czasie 48 godzin informacja o nim pojawi się na stronie.

 

Wiemy ile mamy punktów karnych i co robimy?

Po sprawdzeniu ilości punktów karnych mamy dwa rozwiązania. Jeżeli punktów nie jest zbyt dużo, możemy poczekać 12 miesięcy, a punkty po tym czasie same się zniwelują. Jeżeli w tym okresie nie dostaniemy innych mandatów lub jeśli liczba nałożonych w związku nimi punktów nie przekroczy sumy 24, po roku prowadzenie pojazdu wciąż będzie możliwe bez żadnych przeszkód.

W przypadku, gdy ilość punktów jest zbyt wysoka, a kierowca nie może pozwolić sobie nawet na czasową utratę prawa jazdy, może on udać się na szkolenie do Wojewódzkiego Ośrodka Ruchu Drogowego. Ze szkolenia nie można korzystać częściej niż dwa razy do roku, w odstępie nie krótszym niż 6 miesięcy. Dodatkowo szkolenie jest odpłatne (koszt ok. 300-350 zł) i jednorazowo pozwala zniwelować maksymalnie 6 punktów karnych. Aby odzyskać prawo jazdy po przekroczeniu limitu 24 punktów karnych, konieczne jest ponowne przystąpienie do egzaminu.

 

Artykuł stworzony razem z redakcją serwisu http://punktykarne.net.pl

 

Dyskusja

komentarzy

Konrad Stopa

Konrad Stopa

Motopasjonat z krwi i kości, który pisze o samochodach z wielką przyjemnością czekając na komentarze, nawet te uszczypliwe. Od małego poznawał auta na ulicy po dźwięku silnika i już wtedy marzył, by zmieniać "cztery kółka" jak rękawiczki - dzięki Motopodprad.pl to się spełnia! Tego zapaleńca znajdziecie też na Instagramie - @stopao
Follow Me: