3 fakty o wyposażeniu auta, o których nie miałeś pojęcia

Dziś praktycznie każdy z nas ma samochód. Okazuje się, że niektórzy ze względu na specyfikę pracy, spędzają w nim lwią część dnia. Warto zatem wiedzieć, że na rynku dostępne są rozwiązania, które znacznie poprawiają bezpieczeństwo jazdy i funkcjonalność samochodu. Oto 3 fakty o wyposażeniu auta, o których wiele osób nie miało pojęcia.

Najpopularniejsze rozwiązania

Producenci aut prześcigają się w instalowaniu w samochodach rozwiązań poprawiających komfort jazdy, bezpieczeństwo i funkcjonalność. Najczęściej wybieranymi rozwiązaniami, które rzeczywiście się sprawdzają są:

  1. Tempomat – urządzenie sterujące elektronicznie parametrami układu napędowego pojazdu w taki sposób, aby zachować zadaną przez kierowcę prędkość jazdy, niezależnie od warunków zewnętrznych (takich jak np. zmiany kąta nachylenia drogi).
  2. System samoparkujący
  3. System ostrzegający, gdy kierowca więcej niż przez 3 sekundy nie patrzy na drogę
  4. Samo domykające się drzwi
  5. Kamera czytująca znaki ograniczające prędkość i wyświetlająca je na szybę
  6. Bezkluczykowy zapłon silnika

Rozwiązania te pomagają zautomatyzować jazdę, podnoszą bezpieczeństwo i funkcjonalność auta. Niestety nie są rozwiązaniami „na każdą kieszeń”.

 

Co każdy kierowca mieć powinien?

O ile wiele gadżetów czy rozwiązań jest wyborem kierowcy, o tyle istnieje grupa rzeczy, które bezwzględnie należy mieć w aucie. Są one nawet regulowane prawnie. Należą do nich gaśnica, apteczka, kamizelka odblaskowa lub też jakiś inny element odblaskowy. Warto o tym pomyśleć chociażby dlatego, że przemysł gadżetów odblaskowych bardzo się rozwinął w ostatnich latach, uwzględniając potrzeby i oczekiwania różnych grup klientów. Wiele z tych drobiazgów nie tylko atrakcyjnie wygląda, ale ma też niezwykle przydatny praktyczny wymiar, co przydaje się zwłaszcza w podróży samochodem.

 

Gadżety odblaskowe

Odblaskowa kamizelka, czapka odblaskowa, naklejki odblaskowe przydadzą się w każdym samochodzie. Nawet mała awaria i konieczność udania się po pomoc poboczem wymagają bycia widocznym dla innych kierowców. Warto dodać, że w niektórych państwach europejskich nie możemy wyjść z auta bez kamizelki.

Takie akcesoria warto kupić wcześniej, bo nigdy nie wiadomo, kiedy i w jakich okolicznościach się przydadzą. Nie jest to duży koszt, zakupy nie zajmują dużo miejsca w aucie, a są nieodzowne w różnych „krytycznych” sytuacjach.

Takie małe akcesoria, to przede wszystkim gwarancja bezpieczeństwa na drodze. Nie wyobrażam sobie sytuacji, że ktoś podczas awarii auta, wychodzi na autostradę, nawet jej pobocze, nieoznakowany. To igranie ze śmiercią. Kamizelki odblaskowe w wielu państwach należą do niezbędnego wyposażenia auta – warto o nich zatem pomyśleć teraz, przed wakacjami.  – mówi Aneta Niciak z portalu odblaski24.com.pl

Doświadczenia producenta pokazują, że zadowoleni z nich są również niezmotoryzowani. Odblaskowa kamizelka, odblaskowa czapka, czy opaska odblaskowa przydadzą się grzybiarzom, spacerowiczom lub rowerzystom. Małe kamizelki odblaskowe chętnie kupują mamy, które przykładają dużą wagę do bezpieczeństwa swoich maluchów na co dzień. Lepsza widoczność równa się większe bezpieczeństwo. Ten wniosek jest przecież bardzo oczywisty.

Wyposażenie auta ma za zadanie przede wszystkim poprawić komfort jazdy i funkcjonalność pojazdu. Dlatego też należy wybrać te, które rzeczywiście będą odpowiadać naszym potrzebom. Nie zapominajmy również o gadżetach obowiązkowych, często regulowanych prawnie, które mogą nam uratować życie.

 

Źródło: Odblaski24.com.pl / art. sponsorowany

Fot: Flickr

Dyskusja

komentarzy

Konrad Stopa

Konrad Stopa

Motopasjonat z krwi i kości, który pisze o samochodach z wielką przyjemnością czekając na komentarze, nawet te uszczypliwe. Od małego poznawał auta na ulicy po dźwięku silnika i już wtedy marzył, by zmieniać "cztery kółka" jak rękawiczki - dzięki Motopodprad.pl to się spełnia! Tego zapaleńca znajdziecie też na Instagramie - @stopao
Follow Me: