10 powodów, dla których warto mieć hak holowniczy w samochodzie

Jeździsz na rowerze? Planujesz wakacje z przyczepą kempingową? A może potrzebujesz czasem coś przewieźć na przyczepie towarowej? To wszystko uda się dzięki jednemu prostemu wynalazkowi. To hak.

Hak holowniczy wynalazła i wprowadziła do użytku niemiecka firma Westfalia Automotive już w 1932 roku. Do dziś jest liderem na rynku, słynąc z niezawodnej jakości, bezpieczeństwa swoich produktów i standardów obsługi klienta na najwyższym poziomie.

Niewiele osób wie, że prawo jazdy kat.B upoważnia do holowania przyczepy, której dopuszczalna masa całkowita razem z samochodem nie przekracza 3,5 tony. Obrazowo mówiąc: 1,5 tonowe kombi może ciągnąć przyczepę o masie 1,5 tony.

Dobór i montaż haka zwykle zajmuje kilka dni, dlatego warto zrobić to odpowiednio wcześniej, a nie dopiero, gdy mamy pilną potrzebę. A dlaczego w ogóle warto mieć hak?

1. Montując hak na samochodzie, otwierasz przed sobą nowe możliwości spędzania wolnego czasu. Wystarczy teraz wypożyczyć (lub kupić) przyczepę kempingową i można jechać na wymarzone wakacje. Podobno ludzie, którzy raz zasmakują caravaningu, zakochują się w nim na całe życie.

2. Dobry hak holowniczy podnosi wartość samochodu. Montując dobrze wykonany, odpowiednio zabezpieczony przed korozją produkt znanej marki, kupujący na pewno zwróci na to uwagę i sprzedając swoje auto weźmiesz za nie więcej.

3. Przyczepa transportowa? Dlaczego nie! Nawet mała przyczepa samochodowa znacznie ułatwi przeprowadzkę lub umożliwi transport większych gabarytowo rzeczy bez konieczności wynajmowania profesjonalnego transportu. Przyczepa przyda się również, jeśli jesteś architektem lub pracujesz w firmie budowlanej i wozisz elementy wyposażenia wnętrz lub materiały budowlane.

4. Masz rower albo zastanawiasz się nad jego kupnem? To wspaniale. A mając hak holowniczy łatwo i bez problemu przewieziesz go, gdzie tylko zechcesz. Wożenie rowerów na platformie montowanej na hak jest wygodne i bezpieczne. Na jednym haku (i odpowiednim bagażniku) zmieszczą się rowery całej rodziny. W wielu miastach w Polsce bagażnik również można wypożyczyć.

5. Haka wymaga również holowanie lawety samochodowej, dlatego na co dzień korzystają z tej funkcji pracownicy komisów i warsztatów samochodowych oraz autopomocy.

6. Marzysz o kupnie kajaka, motorówki lub quada, żeby aktywnie spędzać wakacje? Hak i właściwa przyczepka sprawi, że sportowe wakacje staną się realne.

7. Twoją pasją jest latanie szybowcem? A może marzysz o kursie pilotażu? Wbrew pozorom, szybowiec przewozi się bardzo łatwo. Jeździ on ze zdjętymi skrzydłami, w specjalnej, długiej przyczepie, montowanej właśnie na hak holowniczy.

8. Hak holowniczy jest niezbędny, jeśli Twój zawód lub hobby to jeździectwo. Transport konia w odpowiedniej przyczepnie możliwy jest tylko i wyłącznie dzięki samochodowi z hakiem holowniczym.

9. Niezwykle pomocny okazuje się także hak, kiedy wewnątrz samochodu brakuje miejsca, a musimy przewieźć sporo rzeczy, np. na wakacje. Rozwiązaniem będzie dodatkowy box do bagażnika rowerowego firmy Westfalia, montowany z łatwością na haku. Dodatkowa przestrzeń gotowa!

10. Próbowałeś kiedyś awaryjnie holować drugie auto swoim samochodem? Każdy samochód ma co prawda fabryczny zaczep do holowania awaryjnego, jednak najczęściej jest położony asymetrycznie względem osi pojazdu, a w większości modeli trzeba go najpierw znaleźć, a potem wkręcić w odpowiednie miejsce. Z hakiem holowniczym zdecydowanie łatwiej, szybciej i wygodniej jest pomóc bliźniemu w potrzebie. Do holowania możesz zabrać się natychmiast.

 

Źródło: Materiały prasowe / Westfalia

Dyskusja

komentarzy

Konrad Stopa

Motopasjonat z krwi i kości, który pisze o samochodach z wielką przyjemnością czekając na komentarze, nawet te uszczypliwe. Od małego poznawał auta na ulicy po dźwięku silnika i już wtedy marzył, by zmieniać "cztery kółka" jak rękawiczki - dzięki Motopodprad.pl to się spełnia! Tego zapaleńca znajdziecie też na Instagramie - @stopao
Follow Me: