Jak wybrać odpowiednie CB radio?

Opublikował Konrad Stopa, 21.01.2016.

Tagi: , , , , , , , ,

glowne

CB radio (z angielskiego Citizen-Band) to urządzenie służące do komunikacji na tzw. paśmie obywatelskim. Do grupy radiów CB należą m.in. walkie-talkie i stacjonarne radia CB. Dużo większym zainteresowaniem cieszą się jednak przewoźne radia samochodowe i to o nich najczęściej myślimy mówiąc CB radio.

 

Niestety jak to zwykle przy sprzęcie elektronicznym bywa, na tym samym regale znajdziemy modele za niewiele ponad 100 zł oraz takie, których ceny przekraczają 1000 zł. Jak więc wybrać odpowiednie CB radio dla siebie?

 

CB radio skrojone do własnych potrzeb

Wybór CB radia powinniśmy rozpocząć od analizy naszych potrzeb, a nie stanu portfela. Lepiej bowiem wstrzymać się z zakupem o miesiąc lub dwa i kupić lepszy model, niż wydać od razu wszystkie pieniądze przeznaczone na ten cel i nabyć produkt, który nie spełni naszych oczekiwań. Zastanówmy się więc najpierw jak często i w jakich warunkach będziemy używać CB radia. Jeżeli zamierzamy korzystać z tego urządzenia od czasu do czasu, hobbystycznie i raczej w niewielkich miastach, możemy pozwolić sobie na oglądanie modeli z niższej półki. Jeżeli natomiast obowiązki zawodowe lub życie rodzinne zmuszają nas do częstego pokonywania dalekich tras, szczególnie drogami otoczonymi lasem lub terenem o zmiennym ukształtowaniu (np. góry), wtedy powinniśmy rozważyć zakup nieco droższego zestawu.

 

Zestaw to nie tylko radio

Na zestaw CB radia składają się nasz samochód, antena i radio. Przede wszystkim musimy więc zwracać uwagę by zarówno antena jak i radio pasowały do naszego auta. Większy problem może być w tym wypadku z anteną, dlatego też od niej zaczynamy kompletowanie zestawu. Odnośnie wyboru anteny w skrócie można powiedzieć, że im dłuższa, tym lepszy zasięg. Jeżeli więc jeździmy głównie nocą i raczej po pustych drogach warto postawić na długą, co najmniej jednometrową – inaczej w naszym zasięgu możemy nie znaleźć nikogo, z kim moglibyśmy porozmawiać. Dłuższa antena będzie też dobra dla osób, które poruszają się w gęstej zabudowie miejskiej. Natomiast kierowcy jeżdżący rzadziej i głównie po mniejszych miastach mogą pozwolić sobie na krótsze warianty.

 

art2

 

Ciekawe funkcjonalności

Dużo trudniej przedstawia się niestety sprawa z wyborem samego radia. Obowiązkowymi elementami są regulacja głośności, blokada szumów czyli tzw. squelch (regulacja automatyczna lub manualna) oraz możliwość zmiany kanałów. Chociaż w Polsce CB radia pracują w czułości AM, warto nabyć model obsługujący też FM, popularny szczególnie za granicą.

Wśród rozwiązań opcjonalnych popularna jest funkcja regulacji czułości urządzenia tzw. RF GAIN. Pozwala ona eliminować część szumów płynących z eteru kosztem zasięgu. Lepiej jednak słyszeć dobrze, zbierając sygnał z bliżej położonych stacji, niż odbierać kakofonię z jak największego obszaru. Wariacją funkcji RF GAIN jest opcja LOCAL, która polega na tym, że po wciśnięciu jednego przycisku czułość urządzenia obniżana jest do określonego poziomu. Można to nazwać „trybem miejskim”. CB radio może, a nawet powinno, posiadać także mechanizmy niwelujące zakłócenia np. z instalacji elektrycznej czyli tzw. filtry NB/ANL.

Ciekawą opcją jest też funkcja Dual Watch, pozwalająca na nasłuch dwóch kanałów jednocześnie. Jest to rozwiązanie szczególnie praktyczne, jeżeli często podróżujemy w grupie aut. Wtedy na jednym kanale słuchamy informacji ze wszystkich stacji, a na innym komunikujemy się tylko z kierowcami naszej grupy pojazdów. W radiach możemy także spotkać funkcję MIC Gain, która dostosuje ustawienia mikrofonu do poziomu głośności dźwięków we wnętrzu naszego auta. Opcja Scan pozwoli nam natomiast za pomocą jednego przycisku wyszukać aktywne rozmowy.

 

Dobry zakup to nie wszystko

Jak widać zestaw CB radia może mieć bardzo wiele zaawansowanych funkcji. Pamiętajmy jednak, by nie przesłoniły nam one podstaw – czyli właściwego doboru modelu anteny do auta, w którym ma być zamontowana oraz jej długości do naszych potrzeb związanych z zasięgiem. Warto mieć także w pamięci, że nawet najlepsza antena w zestawie z kiepskim radiem nie da zadowalających efektów. To jednak nie koniec komplikacji. Nawet dobra antena i dobre radio mogą nie działać właściwie, jeżeli ich montaż i zestrojenie nie zostaną przeprowadzone prawidłowo. Dlatego w razie problemów z działaniem zestawu warto skorzystać z pomocy profesjonalistów.

 

art4

 

Gdzie kupować?

Gdzie najlepiej kupować zestawy? W sklepach internetowych, np. w dziale cb radia – eport2000.pl. Cały czas zakupy w Internecie pozostają przeważnie tańsze od tych, których dokonujemy w tradycyjnych sklepach.

 

Źródło: Eport 2000 / art. sponsorowany

 

Konrad Stopa

Konrad Stopa

Motopasjonat z krwi i kości. Od najmłodszych lat jego ulubioną zabawą było zgadywanie samochodów po dźwięku silnika. Najlepszym prezentem na gwiazdkę, o czym wiedzą najbliżsi, niezmiennie jest prasa motoryzacyjna z całego roku. Pisze dla Was z humorem i pewną dozą uszczypliwości, ciesząc się z każdego komentarza pod swoimi tekstami.

Kontakt: k.stopa@motopodprad.pl
Zobacz wszystkie teksty tego autoraTom-Tom

Powiązane

car-wash-1665286_1280

Rodzaje myjni samochodowych – która najlepsza?

Opublikował Konrad Stopa, 24.01.2017

Samochód, zwłaszcza wśród mężczyzn może stać się oczkiem w głowie, dbanie o nasz pojazd to jednak nie tylko regularne serwisowanie części. Czysty, błyszczący i zadbany samochód dobrze świadczy o właścicielu, jednak na którą myjnie powinniśmy się zdecydować, kiedy chcemy doprowadzić nasz cztery kółka do porządku?

Czytaj dalej →

tankowanie

Instalacja LPG zimą

Opublikował Konrad Stopa, 09.01.2017

Instalacja LPG zima wcale nie wymaga dodatkowej troski. Podpowiadamy, jak o nią dbać, by nie sprawiała problemów zimową porą, pozwalając na dalszą, oszczędną i ekonomiczną jazdę.

Czytaj dalej →

2016-12-28-09_44_20

Reklama własnej działalności na samochodzie

Opublikował Konrad Stopa, 28.12.2016

Czy zastanawiałeś się kiedyś nad eleganckim i tanim sposobem promowania własnej, nawet niewielkiej działalności gospodarczej? Jeśli tak, to mamy dla Ciebie kilka podpowiedzi jak to osiągnąć, nie rujnując przy tym Twojego budżetu.

Czytaj dalej →