Jak wybrać odpowiednie CB radio?

Opublikował Konrad Stopa, 21.01.2016.

Tagi: , , , , , , , ,

CB radio (z angielskiego Citizen-Band) to urządzenie służące do komunikacji na tzw. paśmie obywatelskim. Do grupy radiów CB należą m.in. walkie-talkie i stacjonarne radia CB. Dużo większym zainteresowaniem cieszą się jednak przewoźne radia samochodowe i to o nich najczęściej myślimy mówiąc CB radio.

 

Niestety jak to zwykle przy sprzęcie elektronicznym bywa, na tym samym regale znajdziemy modele za niewiele ponad 100 zł oraz takie, których ceny przekraczają 1000 zł. Jak więc wybrać odpowiednie CB radio dla siebie?

 

CB radio skrojone do własnych potrzeb

Wybór CB radia powinniśmy rozpocząć od analizy naszych potrzeb, a nie stanu portfela. Lepiej bowiem wstrzymać się z zakupem o miesiąc lub dwa i kupić lepszy model, niż wydać od razu wszystkie pieniądze przeznaczone na ten cel i nabyć produkt, który nie spełni naszych oczekiwań. Zastanówmy się więc najpierw jak często i w jakich warunkach będziemy używać CB radia. Jeżeli zamierzamy korzystać z tego urządzenia od czasu do czasu, hobbystycznie i raczej w niewielkich miastach, możemy pozwolić sobie na oglądanie modeli z niższej półki. Jeżeli natomiast obowiązki zawodowe lub życie rodzinne zmuszają nas do częstego pokonywania dalekich tras, szczególnie drogami otoczonymi lasem lub terenem o zmiennym ukształtowaniu (np. góry), wtedy powinniśmy rozważyć zakup nieco droższego zestawu.

 

Zestaw to nie tylko radio

Na zestaw CB radia składają się nasz samochód, antena i radio. Przede wszystkim musimy więc zwracać uwagę by zarówno antena jak i radio pasowały do naszego auta. Większy problem może być w tym wypadku z anteną, dlatego też od niej zaczynamy kompletowanie zestawu. Odnośnie wyboru anteny w skrócie można powiedzieć, że im dłuższa, tym lepszy zasięg. Jeżeli więc jeździmy głównie nocą i raczej po pustych drogach warto postawić na długą, co najmniej jednometrową – inaczej w naszym zasięgu możemy nie znaleźć nikogo, z kim moglibyśmy porozmawiać. Dłuższa antena będzie też dobra dla osób, które poruszają się w gęstej zabudowie miejskiej. Natomiast kierowcy jeżdżący rzadziej i głównie po mniejszych miastach mogą pozwolić sobie na krótsze warianty.

 

art2

 

Ciekawe funkcjonalności

Dużo trudniej przedstawia się niestety sprawa z wyborem samego radia. Obowiązkowymi elementami są regulacja głośności, blokada szumów czyli tzw. squelch (regulacja automatyczna lub manualna) oraz możliwość zmiany kanałów. Chociaż w Polsce CB radia pracują w czułości AM, warto nabyć model obsługujący też FM, popularny szczególnie za granicą.

Wśród rozwiązań opcjonalnych popularna jest funkcja regulacji czułości urządzenia tzw. RF GAIN. Pozwala ona eliminować część szumów płynących z eteru kosztem zasięgu. Lepiej jednak słyszeć dobrze, zbierając sygnał z bliżej położonych stacji, niż odbierać kakofonię z jak największego obszaru. Wariacją funkcji RF GAIN jest opcja LOCAL, która polega na tym, że po wciśnięciu jednego przycisku czułość urządzenia obniżana jest do określonego poziomu. Można to nazwać „trybem miejskim”. CB radio może, a nawet powinno, posiadać także mechanizmy niwelujące zakłócenia np. z instalacji elektrycznej czyli tzw. filtry NB/ANL.

Ciekawą opcją jest też funkcja Dual Watch, pozwalająca na nasłuch dwóch kanałów jednocześnie. Jest to rozwiązanie szczególnie praktyczne, jeżeli często podróżujemy w grupie aut. Wtedy na jednym kanale słuchamy informacji ze wszystkich stacji, a na innym komunikujemy się tylko z kierowcami naszej grupy pojazdów. W radiach możemy także spotkać funkcję MIC Gain, która dostosuje ustawienia mikrofonu do poziomu głośności dźwięków we wnętrzu naszego auta. Opcja Scan pozwoli nam natomiast za pomocą jednego przycisku wyszukać aktywne rozmowy.

 

Dobry zakup to nie wszystko

Jak widać zestaw CB radia może mieć bardzo wiele zaawansowanych funkcji. Pamiętajmy jednak, by nie przesłoniły nam one podstaw – czyli właściwego doboru modelu anteny do auta, w którym ma być zamontowana oraz jej długości do naszych potrzeb związanych z zasięgiem. Warto mieć także w pamięci, że nawet najlepsza antena w zestawie z kiepskim radiem nie da zadowalających efektów. To jednak nie koniec komplikacji. Nawet dobra antena i dobre radio mogą nie działać właściwie, jeżeli ich montaż i zestrojenie nie zostaną przeprowadzone prawidłowo. Dlatego w razie problemów z działaniem zestawu warto skorzystać z pomocy profesjonalistów.

 

art4

 

Gdzie kupować?

Gdzie najlepiej kupować zestawy? W sklepach internetowych, np. w dziale cb radia – eport2000.pl. Cały czas zakupy w Internecie pozostają przeważnie tańsze od tych, których dokonujemy w tradycyjnych sklepach.

 

Źródło: Eport 2000 / art. sponsorowany

 

Konrad Stopa

Konrad Stopa

Motopasjonat z krwi i kości. Od najmłodszych lat jego ulubioną zabawą było zgadywanie samochodów po dźwięku silnika. Najlepszym prezentem na gwiazdkę, o czym wiedzą najbliżsi, niezmiennie jest prasa motoryzacyjna z całego roku. Pisze dla Was z humorem i pewną dozą uszczypliwości, ciesząc się z każdego komentarza pod swoimi tekstami.

Kontakt: k.stopa@motopodprad.pl
Zobacz wszystkie teksty tego autora

Powiązane

Oldtimer czy nowy wóz? Auto detailing wiecznie młody

Opublikował Konrad Stopa, 26.05.2017

Kupno samochodu to dla wielu osób zakup zwyczajnego auta do codziennego funkcjonowania. Auto ma być sprawne i jeździć. Potencjalny kierowca nie zwraca uwagi na dbałość o samochód. Znaleźć można jednak prawdziwych miłośników i pasjonatów samochodów, którzy wzdychają do oldtimerów.

Czytaj dalej →

Jaką ochronę, poza ochroną na drodze, daje ubezpieczenie OC?

Opublikował Konrad Stopa, 26.05.2017

Wykupienie ubezpieczenia OC to obowiązek każdego właściciela zarejestrowanego pojazdu. Dzięki polisie można uniknąć odpowiedzialności finansowej w razie spowodowania kolizji i wypadku. Chociaż ochrona koncentruje się przede wszystkim na zdarzeniach drogowych, jej zakres jest znacznie szerszy.

Czytaj dalej →

O korzyściach z wynajmowanych samochodów

Opublikował Konrad Stopa, 23.05.2017

W czasach, w których wszystko niemal może być na wynajem, coraz częściej decydujemy się na te formę korzystania z różnych przedmiotów lub usług. Wypożyczamy ubrania, maszyny budowlane, garaże. W końcu wielu z  nas mieszka w wynajmowanych domach i mieszkaniach. Usługa wynajmu nie ominęła równie samochodów. Jakie są korzyści z takiej formy użytkowania auta?

Czytaj dalej →

Technologia LED a bezpieczeństwo na drodze

Opublikował Konrad Stopa, 18.05.2017

Kwestie dostosowania oświetlenia i zachowania bezpieczeństwa podczas jazdy zawsze były ze sobą mocno powiązane. Pojawiające się na rynku inteligentne i autonomiczne aplikacje zapewniają bezpieczeństwo i komfort jazdy. Czytaj dalej →